Bratislavské rožky

emko ~ 29. august 2023 - 6:13

Bratislavské rožky sú prastarý recept. Kôš orechových a makových "podkovičiek" sa prvý raz objavil vo vtedy ešte len 20-tisícovom Prešporku na Mikuláša v roku 1785. V pekárstve U Scheuermanna neďaleko Mayerovej cukrárne pri Hlavnom námestí, ním vyzdobili predvianočný výklad. Medzi obyvateľmi sa správa o tejto novinke rozniesla rýchlosťou blesku a po chrumkavých "baugloch" sa len tak zaprášilo.

Názov Bratislavský rožok sa začal používať asi v roku 1920, keď sa uzákonil súčasný názov slovenskej metropoly. Keď sa v Prešporku objavili prvýkrát, zvesť o nich zaletela nielen do susedných štátov. Ich príjemnú chuť a vôňu vraj dnes poznajú aj vo vybraných kaviarňach v USA, Japonsku či Libanone.

V tomto recepte sú makové bratislavské rožky. Tie sa skladajú na plech v tvare U. Potom sú ešte bratislavské rohlíčky orechové a tie sa šúlajú do tvaru C. Podľa toho ich rozoznáme. Orechovú plnku môžeme použiť podobnú ako napríklad v špaldových rohlíčkoch

Ak nemáme droždie sušené, použijeme 25 gramov čerstvého.

Suroviny
125
g
150
ml
5
g
Plnka:
 
 
250
g
120
g
120
ml
Na potretie:
 
 
50
ml
Sezóna

Múku premiešame so soľou a pridáme droždie, cukor a postupne žĺtok a rozpustené maslo s masťou a vlažné mlieko.

Vypracujeme cesto. Cesto musí byť primerane tuhé a nesmie sa lepiť. Necháme ho polhodinu oddýchnuť.

Medzitým si pripravíme plnku. Cukor rozpustíme vo vode a zohrievame. Pridáme pomletý mak, za stáleho miešania zohrievame dovtedy, kým sa mak zahustí. Do chladnúcej náplne pridáme nastrúhanú kôru z citróna. Po vychladnutí by mala byť zmes taká hustá, aby sa dali z nej rukou robiť šúľance. Ak je ešte riedka, môžeme ju zahustiť postrúhaným perníkom.

Cesto rozdelíme na 16 kúskov, ktoré vyformujeme do tvaru žemličiek. Tie ihneď vyvaľkáme na 2 mm a naplníme plnkou. Vyformujeme valčeky do tvaru podkovy.

Rožky potom potrieme žĺtkami rozšľahanými s trochou mlieka a položíme na chladné miesto do prievanu. Po zaschnutí bratislavské rožky znovu potrieme a následne upečieme. Pečieme asi 15 minút pri teplote 180 - 190°C.

Tieto makové bratislavské rohlíčky voňajú neskutočne. Chrumkavé cesto a bohatá plnka. Niet sa čo diviť, že sa stali bratislavské rožky legendou :)

Komentáre

Renata Kiatipis ~ 14. október 2023 - 16:32

Dobrý deň - naozaj skvelý recept. Všetko som urobila presne podľa receptu. Jedine čo som musela bolo zvýšiť teplotu a za 20 min boli rožky upečené.  Na druhý deň cesto bolo stále krásne mäkké. 
Ďakujem za recept 😘

1

Natynka ~ 24. apríl 2020 - 10:07

Pekný večer prajem. Mala by som pár výhrad k receptu, resp. chýbajú niektoré podrobnosti:
1. V surovinách píšete, že 150 ml mlieka, avšak v postupe nevidím, v ktorom kroku treba mlieko pridať.
2. Súčasťou receptu je aj kvások alebo nie? Keďže podľa postupu to tak vyzerá.
3. Cesto by sme mali dať na teplé miesto alebo nie?
4. Bratislavké rožky určite nie sú upečené za 15 minút - a to mám novú rúru a pečiem ich už pol hodiny a stále nie sú.
5. Postupovala som presne krok po kroku podľa receptu a výsledok ani zďaleka nie je taký, ako uvádzate na obrázku, hmm...

Podľa obrázku vyzerajú fakt super, a preto som ich chcela vyskúšať, avšak nevydarilo sa, hoci som postupovala podľa receptu. Ďakujem za odpoveď.

0

emko ~ 27. apríl 2020 - 7:07

In reply to by Natynka

Ahoj, si ma teraz celkom zmiatla :)
Súčasťou receptu je kvások....hmani nie, droždie ide do múky :)
A vskutku sa mi rožky za 15 minút upiekli, tiež mám novú rúru...záleží od viac faktorov, napr. ako veľmi na tenko je cesto rozvaľkané.
No a ja som tiež postupovala krok po kroku a 3x sa mi podarili krásne :)

0

Natynka ~ 27. apríl 2020 - 9:09

In reply to by emko

Všimla som si, že ste doplnili mlieko, super, určite pomôže aj iným gazdinkám. Odporúčala by som vám tam teda doplniť info o kvásku, resp. informáciu, že kvások treba nechať vykysnúť...v prípade potreby aj cesto.

0

emko ~ 28. apríl 2020 - 10:01

In reply to by Natynka

Aké info o kvásku? :)
Ja som kvások zvlášť nerobila, ale po staru som všetko dala rozumne do misy a v správnom poradí zamiešala. A tá pol hodinka oddychovania sa rovná kysnutie :)

0

ivanap ~ 1. október 2018 - 13:58

Rožky sú fajnové. Už som ich strášne veľa krát robila, ďakujem za recept. A chcela by som aj orechové len si netrúfam na plnku, vždy je buď riedka alebo nechutí ako orechová. Viete mi povedať dobrý, overený recept na orechovú plnku na bratislavské rožky. Ďakujem

0

Silvia Sisa ~ 5. máj 2015 - 4:11

robila som ich už dávnejšie.... recept som našla kdesi na nete, vraj 100 rokov starý recept, tak som sa do nich pustila a tu je výsledok, (niečo som v recepte upravila podľa svojho,ale to na celkovom vzhľade a chuti neubralo)

0

Adika ~ 18. apríl 2014 - 3:30

Opat dakujem za skvely recept. Trosku som sa natrapila, ale snad vydrzia az do velkonocneho pondelka :))

0

hambalko ~ 23. december 2013 - 4:01

Ja som práve včera piekla bratislavské zaviny u nás je to tradícia na vianoce,recept mám od môjho starého otca ktorý bol pekár a robieval nám ich vždy na vianoce,piekol ich v peci a tie boli omnoho lepšie ako ked sa pecou v trube,rohliky robím len pár kusov na stôl lebo este som sa nepokračovala ktoru aby boli pekne rovnaké a mali ten nezvyčajný tvár,viem že starký si vážil presne na kazdy rohlik cesto,no darmo bol to majster:-)

0

majo51 ~ 22. december 2013 - 7:03

Ďakujem potešila si ma lebo som ich už urobil

0

5nana ~ 5. jún 2013 - 9:56

Hneď by som si dala úžasne vyzerajú. Tú plnku robíš ako ?

0

Tana ~ 5. jún 2013 - 12:10

In reply to by 5nana

Maková plnka : Cukor rozpustíme vo vode a zohrievame. Pridáme pomletý mak, za stáleho miešania zohrievame dovtedy, kým sa mak zahustí. Do chladnúcej náplne pridáme nastrúhanú kôru z citróna. Po vychladnutí by mala byť zmes taká hustá, aby sa dali z nej rukou robiť šúľance. Ak je ešte riedka, môžeme ju zahustiť postrúhaným perníkom.
Na kilo maku pol kila cukru a pol litra vody....

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj