Nie som zástanca žiadnej diéty. Kedysi dávno som ich vyskúšala hádam všetky, čo mi boli doporučené a zaručene fungovali. Lenže na mňa fungoval aj jojo efekt a čo som pracne zhodila, to som po skončení diéty do mesiaca nabrala. Bola som mladá a kilá navyše bola len vada krásy.

Dám to?

Dnes som v preddôchodkovom veku, krása pošla s mladosťou do nenávratna, no s pribúdajúcimi kilami sa ohlásili iné neduhy. Už nebežím z práce, aby som stihla električku. Veď príde ďalšia. Hovorila som si, že sa netreba honiť, no nechcela som si priznať že ma bolia nohy ako koňa, že pri miernom pobehnutí funím ako lokomotíva. Nepriznala som si, že tá moja únava je z nadváhy a prúdy potu tiež. Vyhovárala som sa na menopauzu, ale tú mám už dva roky za sebou.

Pred nedávnom mi môj štvorročný vnúčik povedal: "Babka ty si tlstá" a smial sa, keď mi drobným prštekom chcel pichnúť do brucha a prst mu zmizol v babkinom sadle. Druhý tri a pol ročný vnuk, ktorý spal so mnou v manželskej posteli sa bál, aby som ho v noci nezaľahla... Už vtedy ma to štvalo a chcela som začať chudnúť, no pri spomienke na moju poslednú diétu spred dvadsiatich rokov som túto myšlienku ihneď zavrhla. Vtedy som si vďaka blbej diéte narobila celkom slušné zdravotné komplikácie. Áno schudla som veľa, možno 30 kíl, no nestálo to za to. Vtedy som sa kilami chcela vyrovnať manželovej milenke, neviem už koľkej v poradí. Taká som bola naivná, pretože v kilách to fakt nebolo. A nepomohlo mi to! Odvtedy som na všetky diéty zanevrela a vyrovnala som sa s tým, že zo mňa modelka nikdy nebola a nebude. Naučila som sa mať rada seba aj so svojimi kilečkami navyše.

Pred týždňom mi vnučka povedala: "Babičko ty máš břicho jak kolo od traktoru" ... a veselo si po mne skákala ako po trampolíne. A to má len tri roky prosím pekne. Teraz len čakám, čo vylezie z toho najmladšieho, lebo to je beťár prvej triedy. Lenže než začne rozprávať, niečo z tých draho nadobudnutých kíl musím mať dole. A tak som si v piatok povedala: " To dám! "

Ráno som v práci oznámila kolegyňkám, že namiesto limonády budem piť vodu a vynechám prílohy. Zrovna v ten deň, ako na potvoru nám ráno priviezli dvanásť dvojkilových pecňov čerstvo upečeného voňavého chleba a pri jeho krájaní som pregĺgala naprázdno. Inokedy by som zo štyri patičky pri krájaní zmastila, len by tak plesklo... Odolala som. Na obed som si dala len holé fazule s kuracím mäsom a zeleninový šalát. Moc sa to k sebe nehodilo, ale nejako sa na tú zeleninu naučiť musím. Doma som si dala k večeri len biely jogurt s cereáliami. To sa celkom dalo a dokonca som aj normálne zaspala.

Včera bol druhý deň, čo som vynechala moje obľúbené pokrmy. Uvedomila som si, že 80 % z môjho jedálnička je chlieb a koláče. Keď toto dokážem vynechať a nahradím to niečim iným, zvládnem to. Ja nepotrebujem žiadne špeciálne diéty. Viem, kde robím chybu v stravovaní. Skoro vôbec cez deň nepijem, napchávam sa chlebom a koblihami, obdeň pečiem a dojedám po vnúčatkách. No som normálna?

Zašla som teda na nákup do zdravej výživy a pokúpila som si nejaké žitné keksy, suché grahamové chlebíky a zopár knäckebrotov. To na začiatok, než sa zorientujem čo a ako... V potravinách som prvý raz v živote študovala zloženie jogurtov a syrov. Samozrejme ani jeden čo som kúpila som predtým nejedla. Moje olúbené tučné mliečne výrobky ostali v chladiacom regáli a ja som si domov odnášla samé zdravé veci a oveľa ľahšiu peňaženku, než som zvyknutá. Zeleninu a ovocie som mala už od piatku doma a tak nič nebránilo tomu, aby som začala. Do koša som nemilosrdne vyhodila polku chleba, párky, salámy a tučný syr. To pre prípad, aby ma to nelákalo. Kôš som bola okamžite vysypať, aby som si to o hodinu nerozmyslela a nepovyťahovala nazad :-)

Na raňajky som schrúmala tri kúsky knäckebrotu s plátkovým syrom, na obed som si urobila trocha zeleninového rizota a vôbec som nebola hladná. K večeri som si v miske zamiešala cornfleksy s bielym jogurtom a nakrájala som si do toho čerstvé jahody. Celkom fajn, ale na večeru napsledy! Takéto veci musím jesť ráno. Tie jahody na tlačili v žalúdku snáď tri hodiny... Pitný režim som dodržala a bez myšlienky na chlieb som zaspala. Nechýba mi... zatiaľ :-)

Chýba mi však pohyb. Aj keď som v práci dlho na nohách a nabehám sa až až, to nie je ten pohyb, ktorý potrebujem. A tak som sa rozhodla, že začnem chodiť na prechádzky. Svižným krokom, vezmem dcérinho psíka a je bude vymaľované. Akože ho idem venčiť, bude to také nenápadné. A z práce by som tiež mohla chodiť pešo. Nie je to ďaleko, len 5 zástaviek električky, ale skratkou cez kopec je to vychádzka do pol hodiny. Znie to pekne, len sa odhodlať :-)

Je nedeľa, vydržala som tretí deň bez ujmy na zdraví a s úsmevom na tvári. Ráno som si dala cerálie s ovocím a s jogurtom, potom vychádzku z Vršovíc do Nuslí s malým čoklíkom na vodítku a na obed som si uvarila pečené zemiaky s brokolicou. Mňam, to bola dobrota. Poobede som si dala jeden banán a na večeru 4 plátky knäckebrotu s tvarohom a zeleninou. Vypila som dva litre vody, liter čaju a je mi fajn. Hladná nie som a to je dôležité. Lebo keď som hladná, som protivná - aj sama sebe. Teraz sa to dalo, je víkend, odpočívam po práci, sama doma a v pohode.

Prečo to všetko vlastne píšem? Aby sa mi uľavilo a tiež aby ste neboli prekvapení, ak pridám aj iný recept. Nie, nezbláznila som sa na staré kolená. Len chcem byť pekná babka, aby sa moje vnúčatká nemuseli hanbiť ísť so mnou na prechádzku :-) To dám!!!

Pokračovanie tu.

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil tatty
~ 19.04.2015 - 23:41

Samozrejme, že to dáš, držím palce :-)

Zobraziť profil Táňa
~ 20.04.2015 - 16:41

Jasné, budem musieť :-) Vďaka. Viem, že modelka zo mňa nebude, to ani nechcem, som realista. Ale pár kíl dolu sa hodí, aby som sa vpratala do gatí z minulého leta a hlavne aby som sa lepšie cítila.

Zobraziť profil babka
~ 20.04.2015 - 00:08

Tani, drzim Ti palce. Ja som v podobnej situacii, som od Teba starsia a tiez by som sa mala spamatat. Este otazocku, preco sa neprihlasis do sutaze Prostreno? Urcite by si excelovala. Skus to, prosim, rada by som Ta tam videla.
Ahoj a zdravia Ta Malacky.

Zobraziť profil Táňa
~ 20.04.2015 - 16:46

Čau babka, to veru nehrozí. Netúžim po tom, aby som bola v televízii, stačilo minule :-) A to prostřeno? Tam sa pretŕčajú tí čo majú, čo sa radi ukazujú a oproti nim dajú také čo prd majú, aby sa prejavila závisť. Mne keby si tu niekto ľahol do postele, tak poletí zavretým oknom. Ja to ani nepozerám, strata času :-)

Zobraziť profil StankaM
~ 20.04.2015 - 19:36

držím palce Tánička...ale ak si sa už odhodlala,tak verím,že uspeješ :)

Zobraziť profil Klaudia968
~ 24.04.2015 - 20:33

Táni, držím palce si na dobrej ceste. Už sa teším na nové-zdravé recepty.

Zobraziť profil Táňa
~ 24.04.2015 - 20:40

Ďakujem pekne, už týždeň som vydržala a začína ma to baviť. Aj recepty budú, dva už mám nafotené a ostatné sa chystajú :-)

Zobraziť profil vanilka111
~ 27.04.2015 - 22:12

Nuž, Táni, moc Ti držím palce! :-), ja som už pred dvoma mesiacmi začala jesť každé tri hodiny,premyslené veci, žiadne hlúposti,ale dám si aj kúsok chleba. Jeden,niekedy dvakrát za deň si zarobím proteín s ochucovacou tabletou, nech to nemám stále rovnaké a cvičím na eliptickom trenažéri. V lymfodrenážnych legínach. Tak dva-trikrát do týždňa.Viac nemám čas ani chuť. Výsledok zatiaľ dve a pol kila. Ale chleba sa nemôžem vzdať úplne,lebo jo-jo. Som presvedčená, že to musí ísť aj tak. Menej a často jesť. a hýbať sa. Chcem dať do leta ešte tri-štyri dolu a budem spokojná. Pred rokom a pol som mala problémy s platničkou a dva mesiace som sa sama ani neobula. Kilá som nabrala ani neviem ako. Po ozonoterapii s kolagénom som sa dala do poriadku kúpila spomínaný stroj a cvičila denne 30- 35 minút za tri mesiace som vtedy dala dolu 6 nabraných kíl. Teraz sa tak nelopotím a pomaly to ide dolu. Ale leto sa blíži a ja začnem cvičiť zase viacej. To dáme!! :-))

Zobraziť profil Táňa
~ 28.04.2015 - 16:16

Ďakujem za milý komentár. Polovicu tých pre mňa neznámych slov vôbec nerozumiem, ale verím ti :-) Ja to zas až tak neprežívam, jednoducho som vynechala chlieb a cukor. Necvičím, ale chodím z práce pešo keď neprší a keď mám voľno, v prírode pešo dlhšie trate. Ale piánko, nehoním sa. Bála som sa, že nebudem môcť od hladu zaspať, ale ani nemám večer už hlad, lebo začínam jesť hneď ráno. Vstávam ako vždy po piatej ráno. Predtým moje prvé jedlo bolo na obed, druhé doma po práci a večer som vyjedala chladničku. Teraz sa najem po troškách každé tri-štyri hodiny a hlavne sa snažím piť. To bol môj problém, že okrem kávy som nedokázala vypiť ani deci vody. No uvidím, ale už teraz sa cítim lepšie. Na jedlo nemyslím, konzumujem to, čo mi vyhovuje okrem chleba, koláčov a iných sprostostí, ktoré mi ozaj netreba. Dnes som sa po desiatich dňoch zvážila a mám tri kilá dolu. Takže som spokojná, jedny gate už zapnem :-) Maj sa pekne a vydržať! Samozrejme že to dáme!! :-))

Zobraziť profil coolpix
~ 07.05.2015 - 10:23

Tanicka, velmi drzim palce.
Asi sa s muzom k tebe pridame :). Sme este mladi, ale tiez som uz analyzovala nas jedalnicek a chleba (celkovo muka) je v bohatom zastupeni. Pokusy so spaldou sice boli, ale tu chut nejako neviem stravit, to radsej nebudem jest chlieb vobec.
Navyse som po materskej (pocas ktorej som paradoxne pribrala 7kg) zacala chodit do prace, takze teraz uz aspon jedavam pravidelne...este vytuningovat obsah toho, co jeme a snad sa to zlepsi.
Par zdravsich receptov sa nam velmi hodi, takze sa tesim, ze nejake pridas a ja sa budem inspirovat.

Zobraziť profil Táňa
~ 07.05.2015 - 15:55

Ahoj, je super čítať takéto komentára. My, čo máme kilá navyše, neradi na túto tému diskutujeme. Viem to podľa seba. Mne ten chleba vôbec nechýba a to som si myslela že bez neho nebudem vedieť fungovať. Za celý svoj život si nespomínam na jediný deň, kedy by som nejedla chlieb. Keď ja moc nemusím knedlíky, ani zemiaky, cestoviny tiež nemusím často. Ryžu áno, tú mám rada od malička. Tieto prílohy som vždy vynechávala a mäso som jedla s chlebom. A nie jedným krajcom, taká štvrťka čerstvého chleba na posedenie bola normálka :-)
Skúsila som tie knäckebroty viac druhov a našla som jeden, čo mi moc chutí.
Suroviny pri varení nahrádzam zdravšími. Učím sa jesť viacej zeleniny, len s teplou zeleninou mám zatiaľ problém. Ja nemám rada ani lečo, aj keď ho varím, vonia mi nádherne, no nikdy som ho nejedla :-) Teplú zeleninu zatiaľ jem málo a tvárim sa pri tom, ako by som žula trávu. No musím sa to naučiť jesť. Ryby mi už celkom začali chutiť. Ale tiež to skúšam zatiaľ len so studenými. (marinovaný losos, zavináče, ruské sardinky) Tento víkend chcem skúsiť zjesť aj teplú rybu. Musím sa na to psychicky pripraviť :-)
Viem veľmi dobre, kde som robila chyby a je na čase, aby som to zmenila. Zatiaľ to ide, aj keď včera som mala prvú krízu. V práci som naberala na taniere 400 porcií tvarohových knedlíčkov plnených nugátovým krémom... a musela som odolať. Potom som prišla domov a takú strašnú depku som mala, chuť na sladké mi bránila normále rozmýšľať. Zahnala som to tým, že som si dala sušené brusnice a čučoriedky... a bolo dobre.
Recepty budem samozrejme pridávať aj iné, ak budem variť niečo zaujímavé. Maj sa pekne a pozdravuj manžela :-)

Zobraziť profil coolpix
~ 07.05.2015 - 16:41

Tani, ty pises asi za mna....presne to je moj problem. Tepla zelenina - tak isto robievam leco muzovi, neuveritelne mi vonia, no sama ho do ust nedam :). A inak neviem celkom, co s tou zeleninou skusat, ako a kam ju zakomponovat. No a nejake spenatove cestoviny to cele nespasia. Poslednou dobou som zacala robit aspon smoothies namiesto ranajok, aj malej dcerke chutia (pridavam ovsene vlocky na zasytenie).
Masofil vsak celkom nie som (muz zase maso s masom by mal najradsej na tanieri), skor prilohy....masko lubim, ale na tanieri ho mam iba tolko, aby sa nepovedalo. Nezahustujem nic mukou, no co z toho, ked jeme prilohu cestoviny, alebo vyvarim noky? - ved to je cista muka. S olejom taktiez narabam opatrne....no odolat cerstvemu chlebiku s maslom a medom, pripadne dzemom neviem a tiez som schopna zjest dost.
moja hmotnost je sice relativne OK, ale uz prekracuje take moje hranice toho, v com sa citim dobre. A vsimla som si, ze tym mojim jedalnickom som zbytocne ovplyvnila dceru a jej chutky, pritom je este mala...mudrymi radami o prikrmoch a somarinach som z nej nevedomky urobila prieberciveho cliviecika (niekedy treba menej citat a viac rozmyslat).
Takze podme na to, moju rodinu nejako nenasilne a hlavne nenapadne zakomponujem do projektu zijeme zdravsie :)

Zobraziť profil Táňa
~ 07.05.2015 - 17:41

No fajn, pre mňa je dôležité, že v tom nie som sama. Ve dvou se to lépe táhne :-) Teda už sme dve. Vlastne tri, aj Vanilka 111 ... To dáme !! :-)

Zobraziť profil Katka147
~ 12.06.2015 - 06:00

No dievčatá, tak ste ma nakopli....:) Presne to som potrebovala počuť :) Tiež stojím ráno pred skriňou zúfalá a zakaždým si poviem - dnes to začne... Tiež málo pijem a presne ako píše Tánička, moje prvé jedlo je obed (obvykle nejaká hlúposť) a potom keď prídem domov, sa neviem dojesť a ešte v noci vyžieram chladničku :D Raz za čas sa premôžem a chodím do telocvične, ale chce to fakt hodne premáhania. Vidím, že úpravou stravy sa dajú dokázať zázraky a skúsim aj ja tie prechádzky so psíkom (požičiam si od dcéry). Dnešným dňom začínam. Držíme si palce baby.... :) a určite to dáme !!!

Zobraziť profil Táňa
~ 13.06.2015 - 09:15

Katka to dame! Uz prvy krok si urobila, ze si sa nam tu zdoverila. Viem sama, ze nie je jednoduche to napisat. Drzim palce!!!

Zobraziť profil Jana Gašparíková
~ 12.06.2015 - 11:10

Milá Tánička, krásne ste ma nakopla, budem variť Vaše jedlá, vyzerajú úžasne a ešte aj milujem všetky tie druhy zeleniny..... U mňa je problém,že pohybu mám habadej , ale stravu musím upraviť. Rada jem...... nie veľa , ale pravidelne a trošičku nezdravo, koláče a cukor som vypustila.... Takže varím podľa Vás a isto sa to pohne. Tak Vám ďakujem :-) Veľa šťastia v plnení Vašich cieľoch :-)

Zobraziť profil Táňa
~ 13.06.2015 - 09:16

Janka aj tebe vela stastia, drzim palce !!!