- Prihláste sa alebo sa zaregistrujte, aby ste mohli pridávať komentáre.
Chystáte sa tento rok na Vianoce za rodinou, ktorá býva ďaleko? Iste premýšľate, ako by ste rodinu potešili a čím jej členov obdarovali. Cestovať za rodinou s prázdnymi rukami sa jednoducho nepatrí. Tradičné vianočné koláčiky sú skvelým darčekom, ale nie všetky druhy zvládnu dlhšie cestovanie alebo skladovanie mimo chladničky. Poradíme vám, ktoré sladkosti budú chutiť skvele aj po hodinách či dňoch na cestách.
(PR článok)
Slovenské klasické koláčiky, ktoré vydržia aj dlhšiu cestu
Cestovné kufre sa na Vianoce často menia na sklad darčekov a koláčikov. Jedným z druhov koláčikov, ktoré na vianočné oslavy donesiete rodine, môžu byť medovníky. Medovníky sú ikonou slovenských Vianoc. Ich tajomstvom je nielen lahodná chuť, ale aj dlhá trvanlivosť. Vďaka medu, ktorý pôsobí ako prírodný konzervant, zostávajú medovníky dlhodobo mäkké a chutné. Dokonca platí pravidlo, že čím sú viac odležané, tým lepšie chutia. Uskladnite medovníky v uzavretej nádobe a vydržia vám celé týždne bez straty kvality.
Druhou obľúbenou vianočnou sladkosťou sú linecké koláčiky. Lahodné linecké koláčiky tvarované do hviezdičiek alebo srdiečok zlepené marmeládou patria medzi stálice slovenských sviatkov. Ak ich dobre zabalíte do papierovej krabice alebo plastového boxu, vydržia aj dlhšiu cestu. Vďaka marmeláde zostanú koláčiky dlho krehké.
Medzi ďalšie koláče s dlhou trvanlivosťou patria pocukrované vanilkové rožky. U tejto sladkosti nehrozí roztopenie a ani strata chuti. Podobne sú na tom orechové sucháriky. Nie každému vyhovuje ich tuhosť, ale chuťovo uspokoja všetky jazýčky. Okrem spomínaných koláčov môžete napiecť aj medvedie labky, pusinky a medové rezy.
Ktorým koláčikom sa s ohľadom na ich nízku trvanlivosť pri cestovaní vyhnite? Krémové zákusky, šľahačkové torty a dezerty s čokoládovou polevou strácajú v teple alebo pri dlhšom skladovaní svoj vzhľad i chuť. Tieto dobroty si radšej nechajte na chvíle, keď budete všetci doma pri jednom stole.
Čerstvosť koláčikov ovplyvní aj to, ako ich zabalíte
Aby koláčiky vydržali čo najdlhšie, je kľúčové ich správne zabaliť. Koláčiky, ktoré sú citlivejšie na vlhkosť, napríklad medovníky alebo linecké koláčiky, ukladajte do plastových a kovových vzduchotesných nádob. Tieto nádoby zabránia prenikaniu vlhkosti a uchovajú koláčiky čerstvé dlhšie. Medzi jednotlivé vrstvy sladkostí vložte papier na pečenie. Pomôže udržať vrstvy oddelené bez rizika zlepenia. Okrem nádob je možné koláčiky zabaliť aj do textilných a látkových vreciek. Dobrým nápadom je tiež ukladanie koláčov po vrstvách do krabíc s nižšími priehradkami.
Tipy na ochranu koláčov, ako ich bezpečne previezť v kufri
Aby vaše koláčiky nielen chutili, ale aj dorazili k rodine v nepoškodenom stave, je dôležité venovať pozornosť ich baleniu. Každý druh koláčikov zabaľte zvlášť, aby sa chute a vône nepomiešali. Pozor aj na to, ako uložíte do cestového kufra ostatné veci. Koláčiky umiestnite na vrch kufra, aby neboli stlačené ťažším obsahom. Na ich ochranu môžete použiť deky alebo mäkké oblečenie ako svetre a šatky. Mäkšie materiály dobre tlmia nárazy počas prepravy. Aby sa nádoby a krabice v kufri nehýbali, použite kufrové popruhy alebo ich obložte vecami, ktoré ich udržia pevne na mieste. Dôležité je, aby sa koláčiky počas cesty nemohli preklopiť a ani prevrátiť. Pozor na príliš vysoké teploty. Ak viete, že cestou bude veľmi teplo, uložte koláčiky do termoizolačnej tašky, ktorá pomôže udržať stabilnú teplotu.
Tip na záver: Darček bez pekného balenia nie je darček. Pre tým, ako koláčiky darujete príbuzným, vložte ich do peknej krabičky so štítkom alebo kartičkou s venovaním. Ukážete tak obdarovaným, že ste mysleli na každý detail. Podobné drobnosti dodajú sladkým darom osobný nádych a spravia ich výnimočnými.