Slad, sladovit, sladenka

emko ~ 25. júl 2013 - 2:00

V mnohých receptoch používame tento druh sladidla namiesto cukru. Aký to má význam a v čom sú sladenky iné, prípadne lepšie než cukor?

Čo to vlastne je?

Sladenky sú výťažky z naklíčených obilnín.
Najčastejšie sa použiva jačmeň, ale existujú aj sladenky s obilnín bezlepkových. Celý proces ich výroby spočíva v namáčaní, klíčení a sušení.
Často sa použivajú v pekárenstve, pri výrobe piva a ovocných vín. Majú charakteristickú vôňu a chuť, podobnú medu. Môžete ich kúpiť v tekutej aj sypkej forme.

Prečo ich používať?

Výhodou sladeniek je ich väčšia nutričná hodnota. Okrem cukrov obsahujú totiž aj bielkoviny, vitamíny a minerálne látky. Zároveň tu nenájdete žiadne konzervačné látky.
Výborne sa hodia na pečenie, keďže podporujú kvasnú činnosť droždia a tým vznik objemu pečiva. Kôrke chleba dajú krásnu farbu a elasticitu. Zvyšujú trvanlivosť a stráviteľnosť.

Čo presne obsahujú?

Z vitamínov je tu veľké množstvo niacínu, riboflavínu, vitamínu B6 a tiež thiamín a kyselina listová.
Z minerálov - vápnik, sodík, horčík, fosfor, chlór, meď, mangán, selén a železo.
Neobsahujú žiadne tuky ani cholesterol.

Pre koho sú sladenky vhodné?

  • Pre deti, tehotné a kojace mamičky
  • Pre diabetikov
  • Pre ľudí s tráviacimi problémami a vysokým krvným tlakom
  • Pri migréne
  • Pre ľudí so srdcovými a cievnymi problémami

Zdroje literatúry:

[1] http://nutritiondata.self.com/facts/sweets/5601/2

Komentáre

Natali ~ 27. november 2013 - 12:16

Ja sladenku používam približne rok. Je to skvelá a naozaj zdravá alternatíva cukru a pre vegánov a makrobiotikov aj medu.
Ak ju chcete použiť ako sladidlo do kaše, z vlastnej skúsenosti upozorňujem, že môže spôsobiť jej totálne zvodovatenie. :) Ovsená kaša je OK, ale z hustej krupicovej zostala len voda s plávajúcimi bodkami. Takže sladenku v krupicovej kaši nemiešať! :)

0

Naty ~ 25. júl 2013 - 12:08

Super! Už dlhšie sladenku obzerám a nevedela som, či kúpiť, či nie, no teraz je voľba jasná. Ďakujem za parádny článok :-)

0

remperitka ~ 25. júl 2013 - 8:45

A kupim to kde? predpokladam, ze klasicke hypermarkety asi nie - v zdravej vyzive to hladat ? a predava sa to pod nazvom sladenka, alebo nejaky komercny nazov si treba pytat ?

0

Tana ~ 25. júl 2013 - 8:35

Super že si to sem dala, lebo ja sladenku často používam a málokto ju pozná. Tak keď sa ma budú pýtať miliontýkrát čo je sladneka, použijem tvoj odkaz :-)

0
Nezabudni sa s článkom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Ďalšie články
Na Veľkonočné sviatky sa tešia hádam všetci. Teda dievčatá možno ani až tak nie, ale Bonviváni ako my určite. Pretože po dlhom 40 dňovom…
Fotky chlebíčkov, chuťoviek a kanapiek, aby ste mali inšpiráciu. Kto by takýmto odolal? :) Malá inšpirácia z kuchyne mojej maminky :) 

Zdielaj