Na ceste za kváskovým chlebom (2) - Starostlivosť o kvások

emko ~ 26. apríl 2017 - 2:00

V prvej časti som vysvetlila, ako založiť štartér. Dostávame sa teda do bodu, kedy môžeme pripraviť kvások a začať piecť.

Predchádzajúci článok

Nasledujúci článok

Čo ďalej so štartérom a ako sa oň starať?

S týmto je spojená vec, ktorá mnohých odrádza od myšlienky vôbec s pečením kváskového chleba začať. Myslia si, že o kvások sa treba starať každý deň. Že pečenie je časovo náročné a na to samozrejme v dnešnej dobe nemá každý len tak čas.

Opak je pravdou. Ak vieme, na čo si dávať pozor a ktoré body sú kritické, potom môžeme všetko prispôsobiť presne nášmu štýlu. To znamená, že kľudne môžeme odísť na dovolenku a o kvások neprídeme. Alebo keď zamiesime cesto na chlieb a už v ten deň nestíhame, alebo nás niekto zrazu zavolá von, tak sa nič nedeje. Cesto na chvíľu odložíme a budeme pokračovať druhý deň. Stačí len rozumieť, o čo vlastne v celom procese ide. A skôr než presnými časmi sa riadiť svojimi zmyslami a inštinktom. Poznať podľa vône, pohľadu a dotyku, v ktorej fáze je cesto na čo pripravené.

Práve to si tu postupne vysvetlíme. Potom nebude problém si prispôsobiť pečenie kváskového chleba svojim podmienkam.

Tri hlavné kritické body v pečení kváskového chleba

Tieto body určujú zásadné fázy, ktoré musia byť úplné, aby sme mohli v príprave cesta pokračovať a chlieb sa podaril. Zároveň v týchto troch fázach môžeme prípravu cesta pozastaviť a prispôsobiť ju svojim časovým možnostiam. Sú to:

  • Štartér -> Kvások
  • Prvé kysnutie
  • Finálne kysnutie

Štartér -> Kvások

Už sme si vysvetlili, že kvások je vlastne len časť plne aktívneho štartéru, z ktorej pečieme. Vieme už ako ho založiť a kŕmiť. A že stabilný je vtedy, keď jeho objem po nakŕmení pekne predvídateľne narastie a potom zase klesne. Ako štartér udržovať ďalej, záleží od toho, kedy a ako často chceme piecť.

  • Ak sa na pečenie nechystáme, alebo pečieme zriedka

    Stačí štartér jednoducho nakŕmiť trochu hustejšie než obvykle (väčší pomer múky) a potom uložiť dobre zatvorený do chladničky. Nižšie teploty spomalia fermentačný proces a tak ho stačí vytiahnuť a nakŕmiť iba raz do týždňa. Potom štartér buď znovu uložíme do chladničky, alebo z neho na druhý deň pripravíme kvások a upečieme chlebík. Ak naň náhodou zabudneme a nekŕmime ho dlhšie, nie je to katastrofa. Jednoducho otestujeme prikŕmením, či funguje. Teda či sa v ňom začnú tvoriť bublinky a rastie.

  • Ak pečieme často, aspoň 2x do týždňa

    V tomto prípade je fajn štartér kŕmiť ako keď sme ho zakladali a nechať ho pri izbovej teplote, aby pravidelne pracoval. Vždy pred pečením z neho kus odoberieme a pripravíme kvások. Ten dáme do cesta, pričom jednu lyžicu si vždy schováme. Toto bude náš nový štartér. Budeme ho ďalej prikrmovať a mať ako základ na ďalšie pečenie. Keď si potom chceme dať od pečenia pauzu, uložíme ho do chladničky.

Prípravu kvásku dosť závisí už od konkrétneho receptu, čo chceme piecť. V skratke odoberieme časť zrelého štartéru, ktorý sme nakŕmili múkou a vodou. Túto zmes potom pridáme do cesta k ostatným surovinám. Koľko presne a v akých pomeroch, to už záleží od konkrétneho receptu. Niektoré recepty a pekári preferujú mladý kvások, iný zase zrelý. Rozdiel je v tom, kedy kvások odoberáme:

  • Mladý kvások je taký, ktorý je len pár hodín po nakŕmení, vo fáze rastu. Vonia mliečne, sladko, len jemne kyslo. Má väčšie bublinky a skôr hubovitú štruktúru.
  • Zrelý kvások je skoro na konci cyklu, keď už po narastení klesol. Vonia ostro kyslo a obsahuje veľa malých bubliniek.

Aký bude kvások, taký bude aj chlieb. Keď teda chceme jemnejší, nasládlejší, menej kyslý chlieb, použijeme mladý kvások. Ak sme skôr na kyslé chute, použijeme zrelý kvások.

Či už je kvások taký, alebo onaký, musí spĺňať jedno. A to, že nám dokáže nakysnúť chlieb. Zistíme to ľahko podľa “plávajúceho testu”. Z kvásku odoberieme malý kúsok a jemne, bez nejakého stláčania ho vložíme do pohára s vodou. Ak pláva, môžeme s kľudným svedomím pripraviť cesto. Ak sa ponorí na dno, kvasinky neprodukujú ešte dostatok CO2 a cesto nám nenakysne. Musíme teda ešte chvíľu vyčkať.

Ostáva nám teda dobre poznať ďalšie dva kritické body. Prvé a finálne kysnutie. A keďže je to pomerne zložitá a dlhá téma, tak až v ďalšom pokračovaní :)

Na záver pre predstavu popíšem, ako to mám s údržbou štartéru a kvásku ja. Pečiem pomerne často, asi každý druhý deň. Mám jednu väčšiu nádobu, v ktorej som štartér zakladala. Nádobu mám len tak položenú na kuchynskej linke, keďže mám v kuchyni chladnejšie, aby som ju mala pod dohľadom. Vždy keď pripravujem kvások na pečenie, pripravujem ho v tejto nádobe. Teda odoberiem všetok štartér a nechám orientačne lyžicu až dve. Dokŕmim múkou a vodou v pomere jedna k jednej. Tým mám zaručenú 100% hydratáciu kvásku a nemusím potom toľko prepočítavať, keď už miešam cesto. Množstvo múky a vody záleží podľa toho, koľko idem piecť. Väčšinou je to 150 g múky a 150 g vody.

To, čo som si pri príprave kvásku odobrala, dávam do druhej nádoby, ktorú mám pevne uzatvorenú v chladničke. Tiež tam zbieram to, čo odoberám pri bežnom kŕmení, ak náhodou nepečiem. Kvások v tejto skleničke mám jednak ako zásobu, keby sa niečo pokazilo (kvások splesnivel, alebo by som si z neho zabudla nechať na prípravu ďalšieho). Zároveň tento kvások používam ako prídavok do ciest z klasického droždia či na zahusťovanie polievok a omáčok. A verte, že tie zahustené kváskom a nie klasickou zásmažkou sú absolútne vynikajúce :)

Komentáre

Bara ~ 8. január 2021 - 12:01

Dobry den, mam otazku. Peciem tak raz za tyzden , kvasok ked sa prikrmuje sa odobera najskor z kvasku a potom prikrmuje alebo sa prikrmuje bez odobratia.
Ked je kvasok v chladnicke a chcem vecer zarobit Starter staci rano kvasok vybrat z chladnicky a prikrmit a vecer s nim pracovat? Dakujem

0

lenka19 ~ 21. november 2020 - 11:04

Dobry den, mohli by Ste mi prosim poradit, ak starter alebo kvasok nie je speneny a ma len bublinky, vedeli by Ste mi poradit, co to znamena? Starter mam prebublany, ale ked urobim kvasok, tak ten ma bubliny zo spodu ale nie na povrchu, nasledne, ked zamiesim cesto, tak mi cesto nenakysne, a preto si myslim, ze mam chlieb ubity a tazky? Co si myslite? Uz dlhsie patram po probleme, ale zatial sa mi to nedari... dakujem, lenka

0

lenka19 ~ 14. december 2020 - 10:36

In reply to by emko

zdravim, skusala som viac druhou starterou, najprv raznu celozrnnu muku, ktoru som miesala but s psenicnou chlebovou mukou alebo hladkou mukou, cesto mi vobec nevykyslo, a myslim, ze ten kvasok je proste slaby. Teraz som urobila novy starter z raznej chlebovej muky. Skusam ako bude reagovat, ci mi cesto vykysne... Ale problem som zatial nezistila. Startere dokrmujem pravidelne.vdaka.

0

domka ~ 31. júl 2018 - 7:23

Taký kvások môžem prakticky mať navždy? každý deň prikrmovať a mať ho v chlade, zakrytý...a raz za čas odobrať časť a upiecť chlieb? Či sa môže po nejakom mesiaci alebo tak skaziť a musím založiť nový? A keby sa mi náhodou kvások (štartér) skazil, ako to spoznám?

0

emko ~ 31. júl 2018 - 12:16

In reply to by domka

Môžeš ho mať prakticky navždy :) Ja mám svojho Daniela už viac než rok :))

Ale určite ak ho dlhšie nepoužívaš, tak aspoň jedenkrát do týždňa ho prikŕm. Treba sa o neho starať a potom ti kvások krásne vydrží.
Že sa skazí poznáš ľahko. Nefunguje, teda nenakysne ti, smrdí škaredo, na povrchu má tekutinu, že je príliš hladný alebo sa ti do neho môže dostať plieseň...

0

domka ~ 16. august 2018 - 11:12

In reply to by emko

Dobrý deň,
Starala som sa oň, a držal sa asi 4 dni, mala som pocit že už sa dostáva (ak sa v tom čase už aj nedostal) do bodu, kedy po kŕmení pekne narastie a potom klesne. No potom som sa v jedno ráno zobudila a mal v pohári už spolubývajúcich :/ (pripájam foto). Neviem, kde som spravila chybu. Je pravda, že posledný deň som ho nekŕmila a večer sa už na ňom objavila tenká hnedá vrstva, no myslela som, že naposledy som ho prikŕmila až moc, kedže veľmi dlho klesal (asi 12 hodín). Myslíte, že je chyba v tom že som ho posledný deň neprikŕmila, alebo v niečom inom?

0

Andrea ~ 6. december 2017 - 2:30

Dobrý deň.Začala som sa zaujímať o kváskové pečenie chleba,zatiaľ som len v bode - zbieranie teoretických informácií :-) aby som vôbec vedela, o čo ide.Chcela by som sa opýtať,1.prikrmuje sa každý deň alebo nie? 2.ako píšete v tomto článku - dokrmiť múkou najlepšie v pomere jedna k jednej - to sa týka prikrmovania alebo už prípravy kvásku ten pomer?Prikrmujem v pomere jedna k jednej alebo prikrmujem do toho istého množstva, ktoré som mala predtým a až následne keď si idem robiť kvások dám ten pomer jedna k jednej, nanpr.150 a 150 voda a múka. Ďakujem.

0

emko ~ 7. december 2017 - 10:27

In reply to by Andrea

Prikrmuješ každý deň len ak začínaš úplne od začiatku a kvások zakladáš. Potom, keď už je stabilný, tak stačí prikrmovať raz za týždeň, ale maj ho v tom prípade v chladničke :)
Ja udržujem vždy pomer jedna k jednej. Ľahšie sa potom ráta hydratácia cesta, keď experimentuješ s receptami :)

0
Nezabudni sa s článkom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Ďalšie články
Všimli ste si niekedy, že niektorí ľudia pod vplyvom chronického stresu, napríklad zaneprázdnené maminy, bývajú štíhli? Sama som to zažila…
Som zástankyňou toho, že kuchyňa by nemala byť preplnená vecami, ktoré slúžia len ako pracholapky. Keď už niečo kupovať, tak nech je to…

Zdielaj