Bazový džem

emko ~ 9. august 2024 - 11:14

Taký jahodový džem je klasika, ale pokiaľ natrafíte na sezónu baze, tak určite skúste urobiť bazový džem! Je zdravý a vynikajúci.

U nás na Záhorí sa robievalo aj hularové víno. (Hular - baza po Záhorácky :-) Vraj liečilo všetky choroby, zaháňalo bosorky a chránilo pred bleskami.
Baza u nás rástla kade - tade, teda skoro všade, v každom jarku, na každom smetlisku a tak bolo vínčiska požehnane. No a potom po pár deckách v zatemnených hlavách vznikali rôzne povery. Naša babka toto víno volala "dunihlav".

Oplatí sa ochutnať bazový džem aj na "svajčiarsky štýl" :) Syr namočiť do džemu, kúsok hrozna... a na zahryznutie čerstvú rozpečenú bagetku. A aké syry kúpiť? Ja mám najradšej švajčiarsky Appenzeller. Je to vyzretý alpský horský syr z nepasterizovaného kravského mlieka. Jeho chuť je ostrá a dĺžkou zrelosti naberá na intenzite chute. Ďalší, pruský, ale so švajčiarským pôvodom, ktorý sa veľmi hodí je Tilsiter Ten je nevšedne pikantný, polotvrdý syr s malými prasklinkami a výraznou arómou. Tilsiter je však vyrobený z pasterizovaného kravského mlieka. Obľúbený s modrou plesňou je aj Bleu d'Auvergne, hutne smotanový francúzsky syr, vyrobený z pasterizovaného kravského mlieka a je akousi napodobeninou známeho Roquefortu. A posledný z ladiacej top štvorky je farmársky horský syr Fromage de Montagne z Berner Jura. Je ľahko aromatický, pikantný, z nepasterizovaného mlieka, ktorý sa používa aj na fondue či raclette. Čím je starší, tým je lepší.
 

Suroviny
1500
g
700
g
2
ks
 
 
 
 
Sezóna

Otrhané strapce bazy čiernej premyjeme vodou.

Plody zo strapcov ostriháme nožnicami, pridáme cukor, šťavu z citróna, nasekané lístky medovky a nastrúhaný čerstvý zázvor - podľa chuti. Všetko premiešame a necháme aspoň 6 hodín odležať v chlade, baza pustí šťavu.

Potom bazu vložíme do hrnca a povaríme. Pozor na to, robte to vo väčšom hrnci, lebo baza dosť pení, aby vám nevykypela. Miešajte a varte, ono to po chvíli peniť prestane. Varíme asi štvrť hodiny.

Potom bazu cez sitko prelejeme a necháme odtiecť čistú šťavu. Podľa potreby prepasírujeme.

Tento nektár varíme tak dlho, podľa toho aký hustý džem chceme mať a neustále miešame, aby neprihorel.

Na malý studený tanierik (vložte ho na chvíľu do mrazničky) kvapneme lyžicou džem, tanierik skloníme zvisle a uvidíme hneď, či je hustý podľa nášho želania.

Takto vyzerá po varení asi 40 minút.

Niekedy vyskúšajte túto kombináciu. Syr namočiť do džemu, kúsok hrozna... a na zahryznutie čerstvú rozpečenú bagetku.
A aké syry kúpiť? Ja mám najradšej švajčiarsky Appenzeller. Je to vyzretý alpský horský syr z nepasterizovaného kravského mlieka. Jeho chuť je ostrá a dĺžkou zrelosti naberá na intenzite chute. Ďalší, pruský, ale so švajčiarským pôvodom čo mi chutí je Tilsiter, ktorý je nevšedne pikantný, polotvrdý syr s malými prasklinkami a výraznou arómou. Tilsiter je však vyrobený z pasterizovaného kravského mlieka. Obľúbený s modrou plesňou je aj Bleu d'Auvergne, hutne smotanový francúzsky syr, vyrobený z pasterizovaného kravského mlieka a je akousi napodobeninou známeho Roquefortu. No posledný z mojej top štvorky je farmársky horský syr Fromage de Montagne z Berner Jura, ľahko aromatický, pikantný, z nepasterizovaného mlieka, ktorý sa používa aj na fondue či raclette. Čím je starší, tým je lepší.
Na fotke sú tieto dva posledné syry a ja len dúfam, že zoženiem čoskoro aj tie prvé dva :-)

Komentáre

Boža ~ 11. august 2014 - 8:08

Nikdy a nenapadlo urobiť džem,ale môže byť dobrý...no a syry a k tomu hrozno...pohádka chutí.

0

remperitka ~ 9. august 2014 - 11:30

takze si zohnala bazu ? super ja od kedy sme si pisali o tomto dzeme stale obzeram bazu co mame za pozemkom kedy uz dozreju bobule ale na liptove su este zelene :) urcite vyskusam, lebo si ma s tym navnadila - hadam sa neotravime :) :) :)

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj