Záhorácka chrenovica so sliepkou

emko ~ 11. máj 2013 - 11:17

Naše babičky a prababičky vedeli čo je dobré. Chrenovicu si mohla dovoliť variť aj chudoba, lebo sliepky behali nielen po dvoroch, ale aj po ulici a chren ako plevel rástol v každom jarku. Stravovali sa zdravšie a jedlá pripravovali oveľa jednoduchšie ako my dnes v tejto uponáhľanej dobe. Varili len BIO z toho, čo v dome, na humne a na dvore našli. Dnešné verzie chrenových omáčok sú síce lahodné, smotanové, ale táto naša záhorácka chrenovica je o niečom inom. Nie je to klasická omáčka, ale kompletné jedlo pripravené z rožkov, vajec, chrenu a slepačej polievky.

V niektorých záhoráckych dedinách sa tento recept dedí z pokolenia na pokolenie a chrenovica so sliepkou väčšinou dominuje na každej svadobnej hostine, či väčšej oslave. Názvov pre túto chrenovicu je tiež viac, niekde ju volajú "plpa", niekde len "chren ze slépkú" a inde zasa "chrenovica".

Nikdy sa nevarí veľké množstvo, pretože najchutnejšia je vždy čerstvá. Príprava je rýchla, preto nie je problém ju pripraviť v menšom množstve. Nemala by sa ďalej prihrievať.

Pokrm je to veľmi sýty, netreba vám ani chlebík na zajedanie, chrenovica sa zajedá sliepkou :)

Suroviny
5
ks
podľa potreby
 
podľa potreby
 

Najskôr uvaríme dobrú slepačiu polievku.

Nastrúhame na jemno čerstvý chren. Množstvo podľa chuti.

Nakrájame rožky, dáme ich do hrnca a zalejeme vriacim vývarom zo sliepky. Najlepšie je zobrať z vrchu hrnca všetko mastné spolu s vývarom. Vtedy netreba použiť už žiaden tuk, ani zápražku, ani smotanu. Na 5 rožkov asi liter polievky.

Metličkou šľaháme a pomaly pridávame vývar podľa potreby.

Hrniec dáme na chvíľu na sporák, rožky v polievke rozvaríme a hrniec dáme len na okraj sporáku, aby sa chrenovica ďalej nevarila. Potom prišľaháme žĺtky. Niekde dávajú celé vajcia, ale so samotnými žĺtkami je chrenovica lahodnejšia. Bielky, ktoré ostali použijeme v ďalšom recepte, alebo ich dáme do mikrotenového sáčku do mrazničky.

Teraz už by sa chrenovica variť nemala. Šľaháme ďalej, aby sa masa spojila a ostala vláčna.

Až teraz pridáme chren a prešľaháme. Chrenovicu poprípade dochutíme soľou, alebo mletým čiernym korením. Ale pokiaľ bol dobre dochutený vývar, tak netreba. Chrenovica sa podáva so slepačím mäsom vyvarenom v polievke, alebo len tak samotná. Chrenovicu nikdy neprihrievame, lebo by stratila na chuti.

Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj