Pečený bôčik

emko ~ 13. január 2023 - 10:32

Milovníkov zdravej stravy asi tento recept nenadchne, ale tak ich škoda. Pretože urobiť taký fajný, voňavý, šťavnatý bôčik s chrumkavou kožou stojí za to, hlavne v chladnejšom počasí. To už ani nehovorím, ako famózne chutí výpek a hlavne pečený cesnak v ňom. Už len krajec chleba k tomu, kyslú uhorku, alebo čalamádu :)

Moja mama toto jedlo milovala a vždy sa prejedla :) Takže opatrne, všetkého s mierou a hlavne neládovať sa bôčikom na noc! Každopádne, raz za čas takáto dobrota, aj keď mastnejšia, príde vhod. Kĺby predsa treba premastiť :)

Takže šup šup k svojmu mäsiarovi, kúpiť fakt krásne prerastený bôčik a rozvoňať kuchyňu pomalým pečením tejto delikatesy.

Suroviny
40
g
100
g
100
g
Sezóna

Kožu na bôčiku krížom ponarezujeme a celý kus bôčika poriadne nasolíme. Posypeme štipkou rasce, aby krásne voňal a podlejeme trochou vody. Dáme piecť na 130 stupňov neprikryté asi dve hodiny kožou dole. Potom bôčik obrátime, pridáme k nemu 4 menšie cibule prekrojené na polovice a celé strúčiky cesnaku. Cesnakom nešetriť, pretože ten je z celého pekáča najlepší. Teplotu môžeme zvýšiť na 150 stupňov a za občasného podlievania vlastným výpekom pečieme ešte aspoň hodinu, kým bôčik nezozlátne a koža neschrumkavie. Mäsom už nehýbeme, pretože je krehké, tuk vypečený a bôčik by sa mohol rozsýpať.

Pečený bôčik môžeme podávať s kapustou, alebo so špenátom a knedlíkom. Alebo len tak s čerstvým chlebom a niečím fajne kyslým, čalamádou, alebo uhorkou. Dobrú chuť!

Komentáre

nyja ~ 2. marec 2014 - 12:17

Nenormálne fotky!!! Myslím tým, že sú hriešne zvodné... Musím prestať na ne čumeť, lebo sa zbláznim. Úžasne upečený bôčik...

0

jerica ~ 1. marec 2014 - 12:37

soda bikarbona to istí , keď vidím tvoje "dielo" soda nesoda, hneď by som si prisadla , milujem trasúce, prerastené ! hlavne ked je tak krásne upečené ako tvoje dielo, s chlebom a hoc aj s cviklou s chrenom :-)

0

serpico ~ 1. marec 2014 - 8:40

foto...ROZPRÁVKA !!!
...ja sa z bôčika idem vždy "zjančiť" !!!

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj