Škubánky s makom

emko ~ 7. marec 2022 - 3:14

Škubánky sú tradičné české zemiakové jedlo, kedysi jednoduchých ľudí, ktoré sa podáva na sladko s makom, tvarohom, alebo strúhaným perníkom. Alebo na slano so slaninkou, cibuľou, či s údeným mäsom.

Základný recept na prípravu škubánkov je vždy jeden a ten istý, preto treba dodržať postup prípravy. Na internete som sa dočítala, že recept na škubánky sa objavil prvýkrát už v prvej českej Kuchárskej knihe z roku 1712 tlačenej v Prahe u Kateřiny Koniášovej. Neskôr ho uverejnila vo svojej knihe Magdalena Dobromila Rettigová a dnes je recept s malými obmenami uverejnený skoro v každej českej klasickej kuchárskej knihe.

Suroviny
1000
g
10
g
250
g

Očistené zemiaky nakrájané na kocky dáme variť v osolenej vode.

Aby škubánky neboli mazľavé, nemôžu sa zemiaky prevariť.

Po uvarení zemiakov časť vody zlejeme a odložíme. Necháme len asi polovicu objemu vody v zemiakoch.

Zasypeme hrubou múkou a obráteným koncom varešky urobíme pár dierok.

Hrniec zakryjeme, aby sa zemiaky dovarili a múka sparila. Počkáme asi 15 minút a hrniec odkryjeme. Ak sa stane, že všetka voda pri sparovaní nevsiakla, treba ju zliať. Zemiaky začneme roztláčať a ak je hmota príliš hustá, prilejeme trochu horúcej zemiakovej vody, ktorú sme predtým odložili.

Cesto sa musí poriadne prepracovať, všetky zemiaky musia byť dôkladne popučené a hnetieme dovtedy, kým nám nevznikne hladká hmota. To môžeme aj varechou, ale je to fuška.

Pred dokončením treba ešte ochutnať, či je cesto dosť slané a potom skúsiť rukou, či sa dá tvarovať.

Potom cesto uhladíme a veľkou lyžicou namočenou v masti vykrajujeme škubánky (väčšie halušky).

Lyžicou nahádžeme na tanier.

Polejeme rozpustenou masťou a posypeme mletým makom zmiešaným s práškovým cukrom.

Komentáre

Martin Katarina ~ 4. február 2021 - 8:29

Ďakujem na 1000x. Už niekoľko mesiacov čerpám recepty z Vašej stránky, ale keď som naďabila na tento poklad väčšiu radosť som ani nemohla mať. Babička aj mamina ich vždy robievali a keď zostalo cesto tak ich opiekki so slaninkou a zaliali vajcom. Nikdy som ich nevedela urobiť...až doteraz. Prikladám foto. Pekný deň.

0

xado ~ 18. apríl 2016 - 13:45

škubánky maštěný baštil jsem jak praštěný

0

orinka ~ 8. január 2014 - 11:34

Škubánky jsou vynikající jídlo, znám je od babičky. Byly hedvábné, žádné kousky uvnitř a to je dělala jenom ručně. Mám koupené moc dobré brambory, spíš na kaši, mohla bych to taky vyzkoušet.

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj