Starý dobrý opitý izidor. Zákusok plný orechov a rumu. Na sviatky a oslavy ideálny. Hlavne keď sa do orechov podarí uliať viac rumu :)

Recept je na menší plech 22x28 cm. Ak chcete piecť opitého izidora na veľkom plechu, pripravte si jeden a pol dávky všetkých surovín.

Opitý Izidor

V jednej miske vyšľaháme tuhé bielky, v druhej mäkké maslo s cukrom a žĺtkami. Do maslovej zmesi primiešame mleté orechy, múku s kypriacim práškom a zľahka vmiešame sneh. Cesto je hustejšie ako piškótové. Preložíme ho na plech s papierom, alebo na plech vymastený a múkou vysypaný a povrch uhladíme. Vložíme do rozohriatej rúry na 180 stupňov a upečieme.

Vychladnutý korpus potrieme marhuľovým džemom. Stačí tenká vrstva - asi 150 g. Orechovú plnku pripravíme tak, že orechy zmiešame s cukrom, vanilkou a prilejeme rum. Ja som do rumu namočila na noc hrozienka a celé som to vyliala na orechy. Túto plnku preložíme na džemom potretý korpus a rozvrstvíme po celom zákusku.

Krém pripravíme tak, že v mlieku uvaríme zlatý klas s kakaovým práškom a necháme vychladnúť. Počas chladnutia občas metličkou prešľaháme, aby puding nestvrdol. V miske vyšľaháme mäkké maslo s cukrom a postupne prišľaháme všetok puding. Tento vyšľahaný krém preložíme na orechovú plnku a uhladíme do roviny. Dáme na chvíľu stuhnúť do chladničky.

Zákusok polejeme čokoládovou polevou. Opäť necháme stuhnúť a poriadne vychladeného opitého izidora nakrájame na obdĺžniky. Na ozdobu si necháme kúsok krému. Z neho môžeme nastriekať na kraj dve hviezdičky a medzi ne vložiť orech.

Opitého Izidora krájame ostrým tenkým nožíkom namočeným v horúcej vode. Čokoláda sa nebude lámať a rezy sú krajšie. Samozrejme, koláč musí byť stuhnutý a vychladený. Dobrú chuť.

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil Zuzi
~ 05.12.2014 - 10:16
...tento kúštiček ostal z Izidora, ktorý som upiekla kolegyniam na Mikuláša :-) a bola som pochválená.