Tieto doma vyrobené pásy voňajúce ovocím ma celkom uchvátili. Pohľadom aj hmatom pripomínajú kožu. Skúsila som ich sama vyrobiť a tiež využiť v kuchyni. Táto ovocná koža je vlastne čistý prírodný produkt, ktorý je tvarovateľný, dá sa strihať nožnicami, alebo rezať nožíkom na pizzu.

Nastrihané zabalené kúsky sa dajú nosiť v kabelke či v batohu cestou na výlety a vy máte vždy pri sebe sušené ovocné pásiky plné ovocia. Dodajú vám nielen vitamíny, ale aj príjemnú chuť v ústach. Veľkou výhodou je, že keď si ovocnú kožu pripravíte doma, nepotrebujete žiadne chemické farbivá a konzervanty. Sami si môžete regulovať množstvo cukru, alebo ho nedať vôbec, a následne môžete byť kreatívny pri jeho využití. Pre vyznávačov RAW stravy odporúčam pyré nevariť. Stačí ho rozmixovať a sušiť voľne buď na slnku, alebo pomaly a dlhšie v chladničke.

Je potrebné si uvedomiť, že ovocná koža tak ako iné sušené hmoty zasychá od krajov k stredu. Preto je dobré, ak budete mať okraje už suché, odstrihnúť ich nožnicami a sušiť ďalej. Ináč by okraje stvrdli. Neboli by elastické, ale chrumkavé, čo však nemusí vôbec vadiť :-)

Ovocná koža

Suroviny

 

1000

g ovocie

Na zahustenie:

300

g banán

Ja som vyskúšala maliny s banánom. Pomer surovín je len orientačný. Na kilo malín som použila dva veľké banány. Cukor som nedala vôbec. Ovocie treba vždy rozmixovať. Na tri plechy dáme papier na pečenie a nalejeme pyré. Rozotrieme špachtľou alebo štetcom na tenšiu vrstvu. Niekto pyré pred natieraním povarí, ale nie je to podmienkou.

Vložíme do rúry a sušíme, až pokým nie je povrch suchý, lesklý ale nie mokrý. Ja som to dala večer pred spaním do rúry a ráno bola koža usušená. Rúru som mala zapnutú na 80 stupňov asi 9 hodín. Potom necháme aj s papierom poriadne vychladnúť. Ak chcete šetriť energiu, urobte si ovocnú kožu sušením vonku, keď je horúci deň. Vtedy pyré natrite na papiere a dajte na sitá na slnko.

Potom opatrne stiahnite papier. Ak by vám to zo začiatku nešlo, pomôžte si kúsok ostrým nožíkom. A potom sa už sústreďte na svoj blažený úsmev. Nádherne vonia celá kuchyňa. Papier ide krásne dolu. Koža je ohybná a pekne sa leskne. Nezabudnite ju skladovať zabalenú vo fólii, alebo vo vzduchotesnej nádobe. Takto vám vydrží až 3 mesiace. A máte voňavú vitamínovú kožu, vhodnú ako darček pre svojich blízkych. Dá sa jednoducho zabaliť do celofánu a urobí radosť nielen deťom.

Môžete použiť akýkoľvek druh vami obľúbeného ovocia. Niektoré druhy ovocia môžete kombinovať aj s bylinkami ako je mäta, medovka či bazalka. Vhodná je aj vanilka, škorica, levanduľa či limetka. Svojim kombinovaním vytvoríte nové vône a chute. Jablká, marhule, čerešne, višne, broskyne, nektarínky, ananás, maliny a jahody s iným ovocím kombinovať nemusíme. Naopak čučoriedky, banány, brusnice, hrozno a slivky je vhodné skombinovať. Ale nechcem vám radiť. Kombinujte, skúšajte. Zvlášť keď máte naviac čerstvé, alebo mrazené ovocie.

Ak skombinujete vhodne ovocné pláty, pozliepate ich kukuričným sirupom, zaťažíte a nakrájate, môžete deťom sami doma vyrobiť ovocné tyčinky. Stačí ich zabaliť do celofánu (aby sa nevysušili) a rozdávať skvelú maškrtu.

Ovocnú kožu som robila aj vo veľkom v jednej kuchárskej televíznej súťaži.

S týmto receptom so sa dostala až do finále. Tak skúšajte, buďte kreatívni a použite svoju fantáziu.

Dobrú chuť!

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa