Niekde toto jedlo volajú trhané halušky, inde sú to párance, šklbance, trhance, melence... a keby sa cesto rozvaľkalo a pokrájalo, boli by to obyčajné slíže pod fazuľovú polievku :-)

Párance sa párajú ako dlhé slíže a tieto halušky sa trhajú tak, ako vás napadne. Párance sa kedysi pripravovali v hore na ohni v kotli a trhance, alebo trhané halušky vraj ženy robili doma v hrnci. Tak či tak, jedná sa o celkom obyčajné lacné jedlo, časom u dakoho pozabudnuté, u iných nezabudnuteľné.

Ja som dnes vyskúšala tieto trhané halušky urobiť s tvarohom a slaninkou a pre porovnanie chuti aj podmaslové.

Trhané halušky

Suroviny

 

Cesto:

600

g múka polohrubá

250-300

ml voda

1/2

KL soľ

Pri recepte na trhané halušky je dôležité poriadne spracovať, vyhniesť cesto. Do misky dáme múku a soľ a prilejeme vodu. Spracujeme cesto, ktoré preložíme na podložku a hnetieme, kým nelepí a je pružné. Je dobré dať vody o niečo viac, aby sa vám lepšie pracovalo a radšej prisýpať múku, opačne to ide horšie. Takto vyhnetené cesto zabalíme do fólie a necháme aspoň hodinu oddýchnuť. Suroviny sa spoja, cesto sa stane elastickejšie a lepšie sa bude trhať.

Oddýchnuté cesto rukou roztlačíme a pokrájame na hrubšie pásy.

Kúsky cesta opäť roztlačíme, jeden koniec pridržíme ľavou rukou a druhý vytiahneme na tenko. Takto si pripravíme všetky kúsky cesta a necháme ich chvíľku položené bokom. Medzitým dáme do hrnca variť osolenú vodu.

Pásiky cesta v rukách potrháme na menšie kúsky. Ak chcete dlhšie párance, tak vždy párajte od stredu ku krajom. Kúsky cesta hádžeme rovno do vriacej vody, ale nad vodou nepárame, aby sa cesto nelepilo. Robte to kúsok bokom a hádžte, máte istotu, že sa neoparíte :-)

Trhané halušky obvárame po častiach, keď vyplávajú, troška ich ešte povaríme, plameň ale stíšime, aby nevykypeli. Vyberieme sitkom z vriacej vody, dáme do misky a pomastíme.

Podmaslové trhané halušky som vyskúšala tiež. Na 5 deka masla ide jedno vajce, pol deci mlieka a štipka soli. Urobila som z dvoch vajec jednu väčšiu porciu. Prepustené maslo som mala, vajcia som rozmiešala, upražila, zaliala mliekom, prevarila a rozmiešala. Pridala som dve riadne hrste halušiek a premiešala. Mňam!

No a tie tvarohové so slaninkou nemajú chybu :)

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa