Staročeský jáhelník

emko ~ 26. november 2013 - 2:29

Staročeský jáhelník je výživný, chutný, šťavnatý. Vhodný za tepla i za studena. Jáhly sú pšeno (lúpané proso), sú bezlepkové, vhodné pri žalúdočných ťažkostiach.

Suroviny
1
hrnček
4
hrnček
 
štipka
2
ks
2
PL
4
ks
1
hrnček

Najskôr si uvaríte jáhlovú kašu. Recept na jej prípravu som našla aj v starej kuchárskej knihe z roku 1880. Dôležité je jáhly aspoň dvakrát spariť vodou, aby sme z nich dostali horkosť a nepokazili celý jáhelník.

Takto sparené jáhly uvaríme v mlieku so štipkou soli. Ak máte bazlaktózovú diétu, uvarte jáhly v jablkovom mušte. Varíme pomaly a dlho, občas zamiešame. Pomer jáhlí a tekutiny by mal byť 1:4. Keď je jáhlová kaša uvarená, necháme ju trocha vychladnúť, vmiešame do nej maslo, žĺtky a osladíme ju. Môžete medom, alebo cukrom a každý podľa chuti. Pre zdravšiu verziu oslaďte sirupom - agave, javorovým, alebo ryžovým. Ak nemôžete vajíčka, tak ich jednoducho vynechajte. Mám to odskúšané a na chuti to nič neuberie.

Z bielkov vyšľahajte sneh a jemne vmiešajte do ochutenej jáhlovej kaše.

Pekáč, alebo formu vymažeme a na dno dáme jednu tretinu kaše. Na hrubo nastrúhané jablká premiešame so škoricou a dáme do formy na prvú vrstvu jáhlovej kaše.

Zakryjeme druhou vrstvou a na ňu dáme slivky. Mali by ísť sušené, namočené, aby neboli tvrdé, ale ja som volila druhú variantu - domáci slivkový kompót.

Zakryjeme treťou časťou jáhlovej kaše a dáme do vopred vyhriatej rúry na 180 stupňov piecť. Pečieme podľa hrúbky jáhelníka, ký, nie je na vrchu zapečený.

Po upečení môžete staročeský jáhelník ihneď podávať. Najlepšie poliaty šťavou zo slivkového kompótu, alebo ho nechajte vychladnúť a podávajte ako výdatné raňajky s pohárom mlieka.

Komentáre

Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj