Najlepšie slovenské hamburgery!
Tradičné prvomájové cigánske pečienky robievame nielen v deň sviatku práce, ale veľmi často. Pretože sú tak dobré :)

Pečienky vždy naložíme aspoň cez noc, na druhý deň upečieme domáce žemle a ide sa smažiť.

Mäso na cigánske pečienky môžete použiť aj kuracie, ale najlepšie sú z chudého bôčiku, alebo z vykosteného karé od krkovičky.

Cigánska pečienka

Mäso nakrájame na plátky, poriadne naklepeme, osolíme, posypeme mletým čiernym korením, potrieme na hrubo rozotretým cesnakom a uložíme do misky. Zalejeme mliekom. Mlieko ešte treba troška osoliť, aby neboli pečienky málo slané. Misku uzatvorím viečkom, vložím do chladničky a dám cez noc do chladničky. Dobré je mať pečienky naložené aj tri dni, mäso je od mlieka krehšie a pečienky sú potom fajnovejšie.

Na panvici rozohrejeme masť (je lepšia ako olej a výpek z pečienok je potom výborný natrieť na čerstvý chlebík). Do masti vložíme mäso naložené v mlieku, opečieme z oboch strán, potom zakryjeme a chvíľku podusíme. Odokryjeme a nechám odpariť prebytočnú tekutin. Pečienky z vrchu opečiem do ružova. Prvá várka je svetlejšia, no druhá už je pekne zlatistá. To sa opiekol cesnak, trošku skaramelizoval a po pridaní ďalších pečienok v mlieku sa urobila chutná hnedá šťavička.

Vyberieme mäso z panvice a na výpeku opečieme kolieska na hrubo nakrájanej cibule. Prekrojíme žemľu, potrieme horčicou, vložíme mäso, pridáme cibuľu a feferónku, alebo uhorku.

Najchutnejšie sú cigánske pečienky, ak ich pojedáme vonku, zabalené v obrúsku s pohárom piva, alebo vína. A nemusí byť ani 1.máj. A vôbec nevadí, že máme zamastené ústa. A vôbec nevadí, že nemáme príbor... Hlavne že si pochutíme :-)

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil Danielas
~ 04.01.2014 - 10:46

Čo som sa nahľadala týchto tvojich pečienok Tánička! Na Vareche zmizli a nikde nič... Akurát sa mi zídu, už mám s nimi skúsenosť. Sú skvelé a moji ich často pýtajú
Prajem ti pohodový rok 2014 plný zdravia, lásky, dobra a každodennej radosti.
Nech ti v hojnej miere vychádzajú tvoje sny a predsavzatia .-)

Zobraziť profil Táňa
~ 04.01.2014 - 11:13

Ďakujem pekne :-)

Zobraziť profil Klaudia968
~ 08.01.2014 - 16:30

Táni, v prvom rade všetko dobré v novom roku, veľa šťastia, zdravia a lásky... Ja som ich tiež robila ešte podľa tvojho receptu na vareche a potom zmizli, teraz som rada, že si ho uverejnila tu, sú úžasné. Niet nad doma robené. :)

Zobraziť profil Táňa
~ 08.01.2014 - 17:32

Ďakujem pekne, aj tebe prajem všetko dobré v Novom roku

Zobraziť profil Trudka4
~ 15.01.2014 - 23:39

Tak tuto pochoutku určitě vyzkouším. Už teď mi tečou sliny :-) Myslím, že by se k nim hodily i tvoje Hamburgerové žemle.

Zobraziť profil Jozef Peter
~ 22.04.2014 - 00:32

Vidím, ze 1.máj v deokratickej krajine ponúka Cigánsku.
My sme museli povinne príst pred skolu (Bratislava VSMU na Jiráskovej).
Potom íst spolocne do sprievodu a nedalo sa íst do ziadnej krcmy, lebo vsetky boli zavreté. Nedalo sa íst ani domov, lebo hromadná doprava fungovala len do mesta, spät chodili autoby prázdne bez zastavenia. Domov sa dalo íst az po sprievode okolo jednej na obed. My sme po sprievode dostali studené párky a pivo sedmicku, z ktorej sme mali problém v preplnených autobusoch dôjst domov a nepos..t sa este v autobuse. To sú tie nezabudnutelné zázitky z 1. mája. Ten s Cigánskou znie ako z protirezimového filmu... A to my, zijúci tam, kde Cigánsku nepoznajú a teda nepodávajú ani na 1. mája (lebo sprievod nastastie neexistuje ani pre blbcov). Ale kvôli tej Cigánskej ten návrat nestojí za to. Doma ju robíme z kvalitnejsieho mäsa a kedy sa nám zachce.

Zobraziť profil Táňa
~ 22.04.2014 - 16:08

Ja som bola minulý víkend doma a dala som si hneď dve cigánske z bravčovej krkovičky. Ich vôňa na námestí v Malackách každučkú sobotu láka a chuť nesklame. Veru som si aj frontu ako kedysi odstála a strašne som si pochutila. Veď tam idem len raz či dva do roka. Tiež si ich doma robím kedy chcem, aj žemle upečiem, ale mne to vonku z toho papiera akosi viac chutí :-)

Zobraziť profil serpico
~ 01.05.2014 - 10:57

...vôňa cigánskej, klobásy (aj tej nie prvotriednej) na placi má iné čaro...chýba mi to...naposledy som bol na trhoch vo Zvolene pred Veľkou nocou, a na fantas klobásku som natrafil, aj obsluha bola výborná....od PD boli babenky...môjho to rodného kraja...a ešte ma poklepal po leci chalan, bývalý spolužiak spred 40 !!! hrôza....rokmi z dopravnej ...aj sme za jedon dali...a tak to má byť (pospomínali sme, ktorú zo spolužiačok a profáčok sme hladkali po chrbte...a ktoré aj mimo chrbta...

Zobraziť profil edward
~ 30.04.2014 - 11:28

uz su nalozene,zemle peciem vecer

Zobraziť profil serpico
~ 01.05.2014 - 07:25

onehdy, ešte aj za študentských čias (nechce mi to mozok kôra spracovať voľáko...ale je tomu už 35 rokov) som brigádoval a potom i robil v Šenkvickej vieche na Panenskej ulici v Ba výčapníka....a neskôr som robil i "ambulanty"...od vybavovačiek až po "pakovačku" do vačku...UF, to boli časy...a na ambulantoch sme i cigánsku predávali....za 10,40Kčs.. do žemle....a tie neustále ťahanice so "Šojkou"....100 gram v surovom, 64 g upečená mala mať...tak bola receptúra nastavená...a baba (väčšinou tie našťastie prišli,ale s tými sme si (som si hi ! hi ! vedel "poradiť" )... zobrala 10 ks surových...mali mať kilo...vysvetľovačky, že aj menšie kusy dokladáme, nezaberali spočiatku, švác pokuta...a tiež sme ich robili z vykosteného karé...a rada bola vždy x desiatok ľudí...aj klobásy sme mali fantas....samo že zo Šenkvíc, z družstva, aj Šenkvická im patrila...a tie lokše, a burčiak...potokom tiekol...aj mne sa peniažky len tak valili...aj chlapci v kožených kabancoch si ma často okukovali...ej veru, zlaté to časy boli...skoro na úroveň Véčka môžem šenk priradiť....a oba tieto "druhy" zábavy a hojnosti budú aj v knižke...v časti autobiografickej...

Zobraziť profil Táňa
~ 01.05.2014 - 07:37

No dúfam, že budem mať možnosť tú knižku zohnať... ja som "ujetá" na podobnú literatúru :-)

Zobraziť profil serpico
~ 01.05.2014 - 10:46

Táňa, aj s venovaním pre famóznu kuchárku bude od serpica...a samo, že zadara...ale ešte trošku vody pretečie štiavnickým potôčikom

Zobraziť profil Táňa
~ 01.05.2014 - 11:22

No super, tak sa budem tešiť a možno spravím ja to isté pre teba... možno raz...

Zobraziť profil danielka123
~ 19.01.2015 - 12:27

Včera som ju vyskušala,manžel si prsty olizoval, super dobra.

Zobraziť profil Táňa
~ 19.01.2015 - 14:50

Tomu verím :-)

Zobraziť profil bonka
~ 01.06.2015 - 15:32

ďakujem za recept, vyskúšala som, bolo to výborné, dokonca aj moja dcéra, ktorá moc mäso "nemusí" celú porciu zjedla :)

Zobraziť profil Táňa
~ 01.06.2015 - 16:42

No vidíš, veru aj ja by som si dala hneď teraz ... aj dve :-)

Zobraziť profil Uursik
~ 11.12.2016 - 08:09

O cigánskej pečienke jsem slyšela prvýkrát v seriáli Horná Dolná :) a pak jsme byli na jarmoku v Trnave a tam všude cigánska pečienka. Tak jsme ochutnali a ono je to moc dobré. No a tak jsme si ji podle vašeho receptu udělali dnes doma. Byla výborná.

Zobraziť profil emko
~ 11.12.2016 - 09:03

No bodaj by to nebolo dobré :)
Fajné masíčko, cibuľka, uhorka a domáca žemla... jaj hneď som dostala chuť ich urobiť znovu :)