Túto našu obľúbenú sekanú robievam z chudého bravčového bôčika. Pečiem ju na väčšom množstve cibule, potretú horčicou.
Je to vďačné jedlo ako za tepla, tak aj na studeno.

Domáca sekaná

Suroviny

 

Sekaná:

1000

g bravčový bôčik

20

g soľ

2

ks vajce

30

g cesnak

10

g čubrica

3

g korenie čierne mleté

50

g strúhanka

Ostatné:

100

g horčica plnotučná

200

g cibuľa
bylinky čerstvé

Chudý bravčový bôčik dvakrát na jemno pomelieme, aby bolo mäso jemnejšie. Pridáme vajcia, soľ, mleté čierne korenie, lisovaný cesnak a ochutíme čubricou. Všetko spolu rukou poriadne prehnetieme a potom dáme na hodinu zabalené do chladničky, mäso bude chutnejšie.

Na stôl si pripravíme misku s vodou a stierku. Hmotu mäsa prepracujeme mokrými rukami a oplieskame ho o stôl, tak že rukami guľu mäsa zdvihneme do výšky očí a buchneme ňou o stôl. Ak lepí, stierkou podškrabneme. Opäť si navlhčíme ruky a buchneme. Takto vyplieskané mäso lepšie drží pokope, nemá v sebe prebytočné vzduchové bubliny a pri pečení nepraská.

Vyplieskanú hmotu sekanej mokrými rukami vytvarujeme ako knedlík a položíme do pekáča na vrstvu očistenej, na hrubé kolieska nakrájanej cibule. Okolo rozsypeme čerstvé bylinky. Napríklad čerstvý bobkový list, tymián, oregano a saturejku. Sekanú zvrchu potrieme hrubšou vrstvou horčice, podlejeme asi centimetrom vody a odokrytý pekáč vložíme do rozpálenej rúry piecť na 180 stupňov.

Keď horčica na sekanej zatuhne a začne hnednúť, začneme sekanú polievať v pekáčiku výpekom. Upečená je vtedy, keď je kôrka zlatistá a cibuľa mäkká, upečená. Pečiem teda minimálne hodinu, niekedy hodinu a pol. Záleží od hrúbky sekanej a množstva mäsa.

Výborná je so zemiakovým šalátom.

Pekne drží pokope a chutná je aj studená.

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil mb
~ 09.09.2014 - 20:18
mnam, lahodka. my (polovicka moja) niekedy davame aj vajicko + uhorku.
Zobraziť profil orinka
~ 12.09.2014 - 07:47
O čubrici jsem poprvé slyšela v nějakém rozhovoru s Květou Fialovou. To bylo v dobách dávno minulých, kdy se jezdilo za hranice zřídka. Ona vyprávěla, že když jede do Bulharska a vůbec na tu stranu, nikdy nezapomene nakoupit toto koření, protože u nás se nedostane a bez něj sekané maso nemá tu správnou chuť. Je zajímavé, že se v receptech na sekané moc často neuvádí, proto si velice cením těchto stránek. Tady je vždycky něco dobrého navíc. Čubricu spolu s Adžikou mám ve spíži trvale, každé normální jídlo povýší na lahůdku. A ano, saturejku opravdu čubrica obsahuje, teď to na pytlíku zezadu čtu. Já jsem to prvně psala jen kvůli tomu, aby někdo nedal JEN tu saturejku. Sice by se nespletl, ale čubrica-směs-jídlo obohatí ještě víc:) Budu se těšit na další dobré recepty a krásné fotky. Člověk dostane chuť to udělat, jen se podívá.
Zobraziť profil svetlany40
~ 31.12.2015 - 03:38
Pripravy na zajtrajsok v plnom prude .... sup s nou do rury 😀 Bohuzial sa mi nepodarilo zohnat cubricu ani saturajku , hoci som obehla dokonca aj tri ruske obchody . Verim , ale ze si pochutime aj tak 🌿
Zobraziť profil Táňa
~ 31.12.2015 - 11:32
Ty brďo, to je super fotka! Máš krásnu horčicu .. a tie bylinky, paráda...! Veselého Silvestra.
Zobraziť profil svetlany40
~ 31.12.2015 - 16:33
A takto vyzera dnes 😀 .