Ak sa rozhodnete niekedy doma robiť chlebíčky, odporúčam vám upiecť tieto sendviče a uvidíte ten rozdiel v chuti. Ja ich pečiem dosť často. Ak ich náhodou nestihneme zjesť, pomeliem ich na strúhanku, alebo z nich upečiem žemľovku.

Domáci sendvič

Suroviny

 

500

g múka hladká

2,5

KL droždie sušené

1

ks vajce

300

ml voda

2

PL mlieko sušené

4

PL olej

2

KL soľ

1

KL cukor

1

PL šťava citrónová

Z uvedených surovín spracujeme cesto. Môžeme použiť pekárničku, alebo klasicky vypracujeme cesto rukami. Cesto necháme nakysnúť na dvojnásobok a potom ho rozdelíme na dve časti. Každú ešte raz poriadne premiesime a necháme 10 minút oddýchnuť. Potom valčekom vyvaľkáme ako rožky, teda asi tretinovú spodnú časť necháme tučnejšiu, nevyvaľkanú. Pri vaľkaní popraskajú prebytočné bubliny v ceste a sendvič nebude deravý. Od tučnej strany po tenkú potom zvinieme ako knedlík, či rožok.

Vyšúľame do tenkého valca a preložte na plech s podložkou, alebo s papierom na pečenie. Zakryjeme čistou utierkou a necháme asi hodinku nakysnúť. Dlhý tenký valec kysnutím stučnie a stiahne sa.

Sendviče potrieme osoleným vajíčkom, rozmiešaným s vodou a ihneď vložíme do vopred vyhriatej rúry. Pečieme prvých 10 minút na 195 stupňov a potom teplotu znížime na 175 a pečieme ešte asi 20 minút. Po upečení ich ihneď preložíme na mriežku, aby dýchali aj zospodu. Krájame až po vychladnutí.

Hodnotenie

Kategórie

ZdieľajPridaj sa