Kysnutý jablčník

emko ~ 11. september 2014 - 11:59

A zasa jeden jablkový. Vraví sa, že koľko druhov jablkových koláčov upečiete, toľkokrát ste gazdinkou. Aj keď pre mnohých je jablko "obyčajným ovocím", koláče, páje, bublaniny, mrežovníky, štrúdle, záviny, buchty a iné koláčiky upečené s tými najobyčejnejšími jabĺčkami mne osobne nikdy nepripadajú obyčajné.

Dnes som upiekla jablkový koláč z kysnutého cesta, ktorý nie je príliš sladký, ale zato je šťavnatý a jemný.

Suroviny
Cesto:
 
 
150
g
100
ml
 
štipka
Plnka:
 
 
10
ks
3
PL
1
ks
50
g
 
štipka

Žĺtky s cukrom a maslom vyšľaháme do peny, pridáme kvások z mlieka a droždia, prisypeme múku so štipkou soli a spracujeme vláčne cesto. Necháme ho vykysnúť na teplom mieste aspoň hodinu.

Než cesto nakysne, na hrubo postrúhame očistené jabĺčka a vytlačíme z nich prebytočnú šťavu. Pokvapkáme ich citrónovou šťavou, aby nezhnedli. Vo väčšej panvici zohrejeme kúsok masla a orestujeme na ňom jabĺčka s medom. Chvíľku ich restujeme, aby sa ešte odparili a zmäkli. Treba ich nechať vychladnúť.

Do vychladnutých jabĺčok pridáme mletú škoricu. Napokon jemne vmiešame tuho vyšľahaný sneh z bielkov, pudingového prášku a štipky soli.
Cesto rozdelíme na dve polovice a na doske jednu časť rozvaľkáme na veľkosť plechu. Ja som použila menší plech 20x30cm. Dosku netreba posýpať múkou, ani plech mastiť, lebo cesto je dosť mastné, ale jemné. Cesto po okrajoch vysunieme prstami dohora a rovnomerne naň rozložíme pripravenú plnku.

Rozvaľkáme aj druhé cesto a ovinieme ho na vaľček. Prenesieme opatrne na plech. Cesto do strán trochu vytiahneme a okraje pozatláčame, aby sa boky zlepili. Vrchné cesto popicháme vidličkou. Koláč už netreba nechať kysnúť, vložíme ho do vopred vyhriatej rúry na 180 stupňov a pečieme aspoň 15 minút. Potom teplotu znížime na 170 stupňov a pečieme ešte ďalších 15 minút do zlatova. To úplne stačí, lebo cesto je tenké a plnka varená. Necháme ho poriadne vychladnúť a nakrájame. Kto má rád sladšie, môže ho pocukrovať.

Dobrú chuť :-)

Komentáre

orinka ~ 13. september 2014 - 3:03

Hlásím, že se mi povedl!! Práce s těstem byla opravdu příjemná, náplň jsem dělala přesně podle receptu a jsem ráda, že mám novinku. Líbí se mi, že je tam méně těsta a ta dobrá náplň s medem. A je toho hodně:) Možná bych tam příště mohla přihodit i pár hrozinek a celých ořechů. Děkuju.

0

orinka ~ 12. september 2014 - 6:46

Tak jsem si na ledničku připíchla přepsaný recept na papíře a zítra ho udělám. Přesně na tohle mám chuť, přijde návštěva, tak bude zas něco nového. Podle receptů odtud je radost tvořit, zatím se mi povedly všecky výrobky:)

0

svetlany40 ~ 12. september 2014 - 11:58

Koláčik vyzerá naozaj fantasticky , určite ho vyskúšam . Jabĺčka máme tiež veľmi radi .

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj