Tieto plnené broskyne, spestria každý sviatočný stôl. Nemusíte sa báť, netreba kupovať žiadne špeciálne formičky.

Broskyne môžete ozdobiť marcipánovým lístkom a stonkou. Veľkosť je tiež ľubovoľná, podľa toho, či idete dávať broskyne do košíčkov, alebo budete servírovať ako dezert.

Broskyne

Suroviny

 

Cesto:

300

g múka hladká

300

g múka hrubá

2

ks vajce

100

ml mlieko

150

ml olej

1/2

ks kypriaci prášok

1/2

KL sóda jedlá

200

g cukor mletý (práškový)

1

ks citrón

Do plnky:

2

PL džem

300

ml puding vanilkový

50

ml rum

Ostatné:

farba potravinárska
cukor kryštál
marcipán

Do misky dáme múky, cukor, vajíčka, mlieko a olej. Pridáme nastrúhanú kôru z citróna, kypriaci prášok, sódu bicarbónu a spracujeme nelepivé cesto. Konzistencia by mala byť taká, ako keď robíme na Vianoce linecké koláčiky. Toto cesto dáme do sáčka a uložíme aspoň na dve hodiny do chladničky. Potom z neho po kúsku odoberáme a v dlaniach vygúľame malé guľôčky, ktoré poukladáme ďalej od seba na suchý plech. Z tejto dávky vyjdú dva plechy.

Plech s guľkami vložíme do vyhriatej rúry na 180 stupňov a pečieme 15-20 minút do ružova. Po upečení nám vzniknú pologule, ktoré necháme vychladnúť.

Z každej pologule vydlabeme vnútro, ktoré si odložíme bokom, lebo ho budeme potrebovať.

Omrvinky zvlhčíme rumom, pridáme džem a uvarený vychladnutý puding - 300 ml mlieko a 1 sáčok pudingu uvareného s troškou cukru. Hmota by nemala byť riedka. Plnku môže byť rôzna, vždy zahustená vydlabaným rozmrveným cestom. Stačí aj džem s rumom, čím vytvoríme akúsi punčovinu. Touto plnkou pologule naplníme a vždy dve a dve pozliepame.

V dvoch malých mištičkách si pripravíme červenú a ružovú farbu. Stačí do každej pol deci vody a pár zrniečok potravinárskej farby. Štetcom broskyne pomaľujeme a obalíme v kryštálovom cukre.

Z kúska zafarbeného marcipánu pripravíme lístočky a stopky.

Tie vsunieme do stredu broskyne a uložíme do chladna. Aj keď je cesto po upečení tuhšie, po pár hodinách ho plnka zvláčnie a korpus zmäkne.

Dobrú chuť :-)

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil remperitka
~ 30.12.2014 - 19:47
u nas taketo musia byt vzdy na svadbe :) este, ze ziju tetusky, ktore ich aj mne na svadbu piekli - je to taka delikatesa, ze az a o to vzacnejsia, ze sa nerobia bezne ale iba na svadby :) tiez som sa pohravala s myslienkou kupit formu a upiect ich aby sme si tento recept uchovali a aby som ho priblizila aj v inom kraji :)
Zobraziť profil Silvia Sisa
~ 03.05.2015 - 10:35
babračka,ale výsledok stojí za to