Zemiakový šalát s majonézou pozná asi každý z vás. Na jeho príprave nie je nič zložité.
Šalát nerobím veľmi často, ale na sviatky vianočné a veľkonočné nesmie na našom stole chýbať. Zemiaky vyberám šalátové typu A, ktoré sa nerozvárajú.
Každá rodina, každý kamarát ktorého poznám, má svoj obľúbený recept.
Recept, ktorý je podľa vás ten najlepší, je väčšinou recept vašej rodiny, alebo ten váš osobný. Sme ľudia ješitní a väčšinou je každý pánom svojej chuti.

Zemiakový šalát s majonézou

Suroviny

 

1000

g zemiaky

100

g mrkva

80

g hrášok čerstvý

100

g uhorka sterilizovaná

50

g cibuľa

250

g majonéza

30

g cukor mletý (práškový)

4

ks vajce

50

ml ocot

80

g horčica plnotučná

podľa potreby

soľ

podľa potreby

korenie čierne mleté

2

ml worcester

Vychladnuté zemiaky uvarené v šupkách nakrájame na maličké hranolčeky, pootočením na kocky, pomocou kolieska na zemiaky.

Pridáme na jemno posolenú nasekanú cibuľku, ktorú sme predtým nasolili, aby zmäkla. Vtedy sa nemusí obvárať v náleve. Pridáme hrášok bez nálevu, na jemno nasekanú uhorku, na tvdro uvarené nakrájané vajcia a mrkvu predtým uvarenú. Ja dávam mrkvu z polievky a keď mám, dám aj kúsok zeleru. Dodá šalátu výraznejšiu chuť.

V poháriku si rozmiešame cukor s octom a prilejeme asi dva deci vody. Tento nálev ochutíme soľou a mletým čiernym korením, zalejeme ním šalát a premiešame. Pridáme horčicu, majonézu a pár kvapiek worcesteru.

Premiešame znovu, ale nie veľmi, aby sme nespravili šalát mazľaninou. Čím menej miešame, tým je šalát lepší, len ho treba nechať odležať v chlade.

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil serpico
~ 09.04.2014 - 14:39
...keď už, tak za plný vangeľ ! skoro 2-itá dávka...skoro 3,5 kg...litráž neviem odhadnúť....5 l má ten žochtár ? možno aj (tesne pred hotovo)... a čo k tomu ? ešte i stehno jahňacie jesto v rezerve...a čakám jahence budúci týždeň (a recepis fajnový by som potreboval na prípravu jahniatka...prosím láskavo niečo ukrutne mňam...a dopredu vďaka ! (a večer aj skúsenosť s knedľami doložím)
Zobraziť profil Táňa
~ 09.04.2014 - 16:57
V tom ti ja nepomôžem, jahniatká som síce kedysi hojne pripravovala, ale momentálne si môžem o nich nechať snívať. Ani tu nekúpim, ani nepripravím, ani času nieto, ba ani nebude. A na sviatky budem konečne doma u mamky, tak sa teším na naše záhorácke špecialitky :-)
Zobraziť profil svetlany40
~ 20.03.2015 - 16:04
Oblozeny zemiakovy salat 😄😍😃😊
Zobraziť profil emko
~ 20.03.2015 - 16:48
oblozeny salat hmm.. reznami? :) vyzera to skvostne :)
Zobraziť profil Fazula
~ 24.12.2018 - 11:29
Mňamka! Na tieto tradičné sviatočné recepty už chodím len sem, lebo sa vždy podaria :) Ďakujeeem
Zobraziť profil emko
~ 02.01.2019 - 17:00
Nie je vôbec za čo, som rada, že sa tieto recepty "udržia" :)