Judášky - Jidáše

emko ~ 28. marec 2024 - 20:20

Judášky, alebo Jidáše, sú veľkonočné pečivo v tvare stočeného povrazu. Tradične sa podávajú na Zelený štvrtok. Dobrá správa je, že na prípravu nie sú judášky nijako náročné. Stačí dobre vypracovať vláčne a hebké kysnuté cesto. To stáčame do rôznych tvarov a jednotlivé kúsky hneď po upečení potierame medom. 

Suroviny
Kvások:
 
 
100
ml
Cesto:
 
 
100
g
200
ml
1
ks
1/4
KL
Na potretie:
 
 
3
PL
1
PL
1
ks

Najprv si pripravíme kvások, ako u klasického kysnutého cesta. Droždie v miske vymiešame s cukrom a pridáme vlažné mlieko. Necháme zakryté asi 10 minút, aby kvasinky začali pracovať. 

Vo väčšej mise si zatiaľ vymiešame rozpustené (nie horúce!) maslo s cukrom a 2 žĺtkami. Pridáme aktívny kvások a zbytok vlažného mlieka. Do cesta nastrúhame citrónovú kôru a primiešame múku so štipkou soli. Vypracujeme vláčne cesto a necháme zakryté kysnúť asi pol hodiny. 

Po pol hodine cesto znovu vypracujeme, aby sa poriadne spojilo. Tento typ cesta, kde je viac cukru a tuku, potrebuje poriadne vypracovať, aby sa nám netrhalo. Necháme ho znovu pol hodiny zakryté kysnúť na teplejšom mieste. 

Vykysnuté cesto rozdelíme na 4 diely a každý diel na 4 časti. Budeme mať 16 ks judáškov. Ak chceme menšie, rozdelíme cesto na 24 častí. Z každého kúsku cesta vyšúľame tenký šúlanec. Ten stáčame do rôznych tvarov, pripomínajúcich povraz. Cesto príliš nestláčame, neuťahujeme a konce vždy podstrčíme zospodu, aby sa judášky nerozmotali. Judášky potrieme vajíčkom rozšľahaným s dvomi lyžicami vody  necháme na plechu znovu kysnúť asi pol hodiny. Medzitým si rozohrejeme rúru na 180 stupňov.

Judášky pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov asi 15 minút. Je lepšie piecť po jednom plechu, prípadne plechy v rúre obracať. Kým sa judášky pečú, rozpustíme si med s maslo. Ešte za horúca ním upečené judášky potierame. Ostanú krásne jemné, mäkké a voňavé. 

Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj