Mäsové závitky

emko ~ 25. október 2019 - 13:05

Pod pojmom závitky si väčšina predstaví mäso plnené šunkou, syrom a nejakou zeleninou. Tieto závitky sú iné. Je to taká stará babičkovská klasika. Nie je v nich žiadna zelenina, ktorú by deti vyberali na okraj taniera :)
Závitky z bravčového mäsa sú naplnené jednoducho fášou z mletého mäsa, s kúskom syra, preliate jemnou prírodnou šťavou s hubovou arómou.

Suroviny
1
ks
30
g
10
g
100
g
100
g
300
g
80
g
50
g

Z bravčového karé nakrájame 10 plátkov, ktoré naklepeme a rozložíme na dosku. Jemne mleté bravčové pliecko v kúteri rozmixujeme s cesnakom, šľahačkovou smotanou a vajíčkom, osolíme. To je náš páš. Na plátky mäsa natrieme páš a položíme kúsok syra.

Závitky zvinieme a poukladáme do pekáčika tesne vedľa seba, spojom dolu. Podlejeme vývarom, zakryjeme a dáme do rúry piecť asi na hodinu.

Keď sú závitky upečené, výpek zlejeme a použijeme ho na prípravu šťavy.

Na oleji orestujeme nakrájanú cibuľu, mierne do hneda, zaprášime ju múkou a spravíme zásmažku.

Zalejeme studenou vodou, do ktorej sme pridali výpek zo závitkov a za stáleho šľahania metličkou nalejeme na zásmažku a privedieme k varu.

Sušené huby poriadne rozmrvíme a namočíme do hrnčeka s vodou. Prilejeme do šťavy, dochutíme prípadne soľou a korením, kto má ako rád. Všetko spolu povaríme asi desať minút.

Uvarenú šťavu nalejeme nazad do pekáčika na závitky, prehrejeme a môžeme podávať s ryžou, alebo s varenými zemiakmi.

Komentáre

vareska ~ 13. január 2020 - 6:57

Dobrý deň Emko, chcela by som sa spýtať, robila som Vaše mäsové závitky, presne podľa receptu, no šťava mi vyšla priveľmi hustá, preto by som sa chcela spýtať, či je správne uvedená gramáž múky a možno aj oleja. A v popise nie je uvedené, kedy treba pridať maslo. Mohli by ste mi to upresniť, som kuchár začiatočník, chcela by som dosiahnuť šťavu ako je na obrázku... Ďakujem pekne.

0

emko ~ 4. február 2020 - 13:49

In reply to by vareska

Ahoj :)
Urobiť dobrú omáčku nie je sranda, tak som len rada, že sa pýtaš :)
Popíšem to trocha všeobecnejšie, aby sa to dalo aplikovať na viac podobných receptov. Takže, ak orestuješ/upečieš mäso a vyberieš ho, ostane ti na dne panvice výpek - mastná tekutina s trochou "pripáleného" naspodu.
Výpek si odlož stranou, najlepšie v užšej vysokej nádobe a nechaj ho odstáť. Začne sa ti oddelovať tuk od ostatnej tekutiny. Ten tuk ti parádne poslúžil, aby sa z jedla dostala všetka chuť. ALe teraz ho už tak veľa nepotrebuješ. Tá najväčšia chuť sa skrýva práve len v šťave. Celé dokopy by to bolo zbytočne mastné.
Takže pokračuješ. To "pripálené" naspodu panvice, kde si restovala mäso je najväčší chuťový pôžitok a musíš ho využiť. Preto na ňom orestuj cibuľu, alebo ani nemusíš, ak ti v šťave vadí a prilej studenú vodu/vývar/víno. Pomocou tejto tekutiny výpek "vyškrabeš" a dostaneš jeho chuť do omáčky. Pomer jedna k jednej, kde sa uvádza múka a olej na zásmažku je ok. Prevaríš to celé, aby múka nemala múčnu chuť a tkúto omáčku len doladíš maslom úplne nakoniec. Úplne stíš plameň, alebo skoro až omáčku vypni a za neustáleho miešania pridávaj maslo. Maslo má funkciu zjemniť chuť a zahustiť.
Asi tak. Snáď som to nejako zrozumiteľne, keď tak sa pýtaj prosím a rada vysvetlím lepšie :)

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj