Makovo - višňová štrúdľa

emko ~ 13. máj 2013 - 8:43

Myslím, že toto štrúdľové cesto je najlepšie, aké som kedy robila, lebo vždy sa každému vydarí. Je to veľmi starý recept, tak skúste :)

Suroviny
Cesto:
 
 
1
ks
150
ml
1/2
KL
1
PL
Plnka:
 
 
150
g
100
g

Rozpis je na jednu veľkú štrúdľu, alebo dve menšie. Z uvedených surovín spracujeme cesto tak, že ho dlho hnetieme rukou, aby bolo elastické a nelepilo. Cesto necháme aspoň pol hodiny odpočívať. Ak by sa lepilo, podsýpajte múkou.

Na stôl rozprestrieme plátený obrus, posypeme ho trošku múkou a cesto rozvaľkáme od stredu smerom ku krajom. Cesto občas obrátime a vaľkáme ďalej do tenka. Potom ho pomúčenými rukami povyťahujeme koľko sa dá, aby bolo čo najtenšie. Ak sa vám spraví dierka, nič sa nedeje, preložte ju kúskom cesta z okraja a valčekom ju zlepíte.

Na rozvaľkané a vytiahnuté cesto nasypeme pomletý mak, nie až ku kraju a hlavne hore si necháme aspoň 15 cm suché cesto. Na mak nasypeme cukor, na cukor nakrájame maslo. Posypeme odkôstkovanými višňami z kompótu, poriadne stečenými od šťavy (ak máte čerstvé, alebo mrazené, môžete použiť tiež, čistej váhy asi 400 g).

Okraje zboku troška preložíme, aby sa plnka pri zamotávaní nevysypala. Pomaly podvíhame obrus, čím začneme štrúdľu rolovať. Zo začiatku si pomôžeme rukami a cesto troška pritlačíme. Potom to už pôjde samo.

Pred koncom pod suché cesto podložíme papier na pečenie a zamotávanie dokončíme tak, že štrúdľu máme na papieri. S tým už môžeme ľahšie manipulovať a štrúdľu prenesieme aj s papierom na suchý plech.

Potrieme ju rozpusteným maslom a vložíme do vyhriatej rúry piecť na 160 stupňov asi 45 minút.

Po upečení štrúdľu vyberieme a ešte horúcu znovu potrieme zbytkom masla. Necháme celkom vychladnúť a až potom krájame, inak nám môže plnka vypadávať.

Komentáre

Chcipak ~ 1. október 2020 - 14:30

Otázka amatéra:
prosím vás, aký je rozdiel medzi cestom v tejto štrudli a cestom v ťahanej štrudle? Nemám kuchynského robota, doporučili by ste mi skorej toto? Je konzistenciou podobné ako to ťahané cesto?

S pozdravom,

Michal Mizerák

0

renullka ~ 28. august 2013 - 9:15

Vyskúšala som už tri krát....super....tento víkend skúsim s červeným hroznom...

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj