Nastal čas zabíjačiek a ja som sa konečne dočkala...
Dočkala som sa filcu - vnútorného sadla z domáceho prasaťa, ktorý som mala sľúbený od kolegyne. Veru, aj taká obyčajná vec je tu vo veľkomeste problém zohnať. Keď som sa kolegyne pýtala, čo s vnútorným sadlom robia, odvetila "vyhodíme"... a tak som si vypýtala aspoň na jednu várku cesta. Samozrejme som dostala kompletné dva filcy z celého 200 kilového prasaťa.
Šťastná ako blcha som sadlo očistila a namrazila balíčky vždy na jednu dávku cesta, ktoré mám roky zapísané v mojom polorozpadnutom časom zožltnutom zošite.
Naša nebohá babka sádelníky robila po každej zabíjačke. Cesto neplnila, len rádielkom ponarezovala rôzne tvary, podobné ako božie milosti, upiekla a obalila v cukre. To bola taká dobrota! Pusiny sme mali celé od cukru. Zapíjali sme ich bielou kávou a babka nestačila z rúry staručkého sporáka plechy vyberať.

Cesto nie je zložité, pripravuje sa podobne, ako lístkové cesto, ktoré robím doma veľmi často. Tiež sa dá zamraziť. Piecť z neho môžete tie isté recepty, ako pečiete z klasického lístkového cesta. Len tá chuť je podľa mňa lepšia, pretože vonia domovom, vonia dvorom a kuchyňou mojej babky.

Babkine sádelníky

Suroviny

 

Sadlové cesto:

700

g bravčové sadlo

300

g múka hladká

Vodové cesto:

800

g múka hladká

1

ks vajce

2

ks vaječný žĺtok

2

PL ocot

400

ml voda

3

štipky soľ

Vnútorné sadlo nie je čisto biele, ale je svetlo ružové. Toto sadlo stiahneme z blany a pomelieme. Pridáme k nemu múku a spracujeme placku, ktorú dáme zabalenú do chladničky. Potom vyhnetieme vodové cesto. Cesto treba poriadne spracovať, kým nie je hladké a elastické. A bude, vďaka octu... Toto vodové cesto necháme na doske pod miskou odpočinúť necelú hodinu. A potom už to ide rýchlo...

Vodové cesto rozvaľkáme, položíme naň sadlové cesto a zabalíme ho. Potom vyvaľkáme dlhý obdĺžnik.

Cesto na trikrát zahneme, cesto vyvaľkáme znova na dlhý pás a opäť trikrát pod seba preložíme. A nakoniec ho nakrájame na 4 - 5 častí k pečeniu.

No dáme sa na pečenie svojich obľúbených sádelníkov, koláčov, štrúdlí, syrových tyčiniek, makových hrebeňov, či lekvárových šátečkov...

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil Žirafka
~ 31.01.2014 - 15:34

Těsto máte krásné .... a jak lístkuje :-) Mě chybí jen to vnitřní domácí sádlo a to je trošku :-) problém.

Zobraziť profil Doli
~ 31.01.2014 - 15:35

Tak tie robievala aj moja babka a so sestrou sme ich milovali. Už som ich nejedla ani nepamätám.

Zobraziť profil serpico
~ 31.01.2014 - 15:44

...vyzerajú super !!! a krásne napísané !!!!
tak toto môže serpicov bruch i hlava konzumovať

Zobraziť profil L-ubka
~ 15.01.2016 - 15:56

Tani,prekrasne cesto a tie sadelniky??..mnam! Tiez moje spomienky k babkinmu sporaku-transportu,ako ho volala nielen sadelniky,ale ine dobroty na nom kuzlila...len k tomu sadlu sa dostat.
Mam jeden kusok,opatrujem ho uz niekolko rokov a hoci to nepatri na stranku o vareni,ospravedlnujem sa,ale mozno niekomu poradim.Na triesku,ci zahnisane miesto polozit na noc kusocek stareho sadla a do rana sa stane zazrak.