Mäkký a šťavnatý jablkovo-makový závin z kysnutého cesta.
Rozpis surovín je na dva veľké záviny.

Jablkovo-makový závin

Suroviny

 

Cesto:

500

g múka polohrubá

30

g droždie čerstvé

250

ml mlieko

1

PL cukor kryštál

1

ks vajce

80

ml olej
štipka soľ

Plnka:

6

ks jablko

150

g mak mletý

100

g cukor mletý (práškový)

Ostatné:

4

PL maslo

Najskôr pripravíme kvások. Do misky dáme droždie, ktoré rozotrieme s cukrom a zalejeme vlažným mliekom. Kvások necháme vykysnúť. Do misky dáme múku so štipkou soli, pridáme celé vajce, olej a prilejeme kvások. Varechou spracujeme cesto, ktoré poprášime múkou a necháme na teplom mieste pod čistou utierkou vykysnúť. Kým cesto kysne, očistíme jablká a nakrájame ich na malé lupienky. Premiešame s makom a cukrom. Cesto asi po pol hodine zdvojnásobí objem a je pripravené na ďalšie spracovanie.

Cesto rozdelíme na dve časti a znovu premiesime. Už netreba múčiť, cesto je vláčne a nelepí. Vezmeme jedno cesto a rozvaľkáme ho do tvaru obdĺžnika. Asi do dvoch tretín na cesto preložíme polovicu plnky a ohneme dovnútra okraje.

Závin zvinieme a preložíme na plech s papierom. takisto urobíme aj druhý závin. Oba záviny potrieme rozpusteným maslom a necháme ešte asi desať minút podkysnúť. Plech vložíme do vyhriatej rúry a pečieme na 180 stupňov asi 35 - 40 minút, pokým záviny nezozlátnu. Po upečení ich ešte trochu potrieme maslom.

Záviny nakrájame a pocukrujeme.

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil Trudka4
~ 15.02.2014 - 23:43
Tak jsem ho dnes zkusila upéct, hned z dvojité dávky a kromě toho, že z naporcovaného závinu, když se jí, tak náplň padá všude, je úplně výborný. Těsto měkoučké a náplň úplně mňam.
Zobraziť profil Nelisa
~ 30.05.2016 - 09:34
opäť som sa nesklamala, tvoje recepty fungujú skvele! mala som staršie jabĺčka-menej šťavnaté, tak som ich postrúhala.
Zobraziť profil maměnka
~ 19.09.2016 - 21:19
Těsto na závin je naprosto luxusní a asi ho budu používat jako univerzální kynuté těsto na záviny a koláče apod. Maková náplň s jablky je také výborná,protože mák s jablky je pochopitelně šťavňatější, takže to není žádná "dusivka". Moc děkuji za super recept. Opět 1*!