Nedeľná klasika, svadobná polievka, liek proti chrípke a nachladnutiu, alebo "poopičný vyprošťovák" :)

Ráno postavíme na sporák hrniec so studenou vodou, vložíme sliepku, zeleninu, korenie a než sa polievka uvarí, pripravíme domáce slíže. Tých samozrejme urobíme rovno viac, aby nám ostali aj pre nabudúce :)

Slepačia polievka so slížami

Do veľkého hrnca dáme studenú vodu, do vody vložíme očistenú, umytú sliepku, vodu osolíme a varíme zakryté na najnižšom stupni. Vlastne voda by mala len tak slabúčko občas zabublať. Asi po hodine od momentu, kedy začala polievka vrieť, pridáme očistenú a na väčšie kusy nakrájanú koreňovú zeleninu, aj všetky koreniny.

Varíme ďalej, stále veľmi pomaly až dokiaľ nie je sliepka mäkká. Pomalým varom získame číry vývar. Po uvarení sliepku vyberieme a vývar scedíme.

Do vývaru zo sliepky zavaríme domáce slížiky, ktoré si vyrobíme než sa uvarí polievka. Na dosku nasypeme múku, urobíme v nej jamku, rozklepneme vajcia a nožíkom spracujeme.

Rukou vyhnetieme nie úplne tuhý bochník, aby sme sa nenarobili pri vaľkaní cesta. Očistíme dosku a cesto poriadne rozvaľkáme čo najtenšie a necháme ho oschnúť na čistom obruse z oboch strán, aby sa pri krájaní nelepilo.

Potom mierne presušené rozvaľkané cesto nakrájame na pásy, poukladáme jeden na druhý a ostrým nožíkom na tenko nakrájame.

Nakrájané slíže nechám na doske preschnúť. Tie, ktoré ideme hneď použiť, zavaríme rovno do slepačieho vývaru. A tie ostané keď necháme poriadne uschnúť, a uložíme do papierového vrecúška k ďalšiemu týždňu.

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil Rutto
~ 03.11.2013 - 09:11
..hm polévečko dobrá seš :)
Zobraziť profil svetlany40
~ 17.10.2014 - 17:38
Slepaciu polievku milujem a vzdy kazdemu chutna . Ako sa hovori , polievka je zaklad , tak som dnes uvarila na obedik tento zazrak gastronomie , aby sme boli posilneni na cestu za jednym z divov nasej planety ...k Niagarskym vodopadom , balim kufre , cakam stravnikov a tesim sa zo zivota . Pekny den vsetkym prajem . Svetlana PS: a zasa sa mi obrazky nacitaju hore nohami..... xi xi xi
Zobraziť profil Táňa
~ 17.10.2014 - 19:35
Užite si to a tak som si spomenula na jeden vtip, čo mi kedysi dedko hovoril. Že idú dvaja popri tých vodopádoch a jeden sa pýta: Vieš prečo ten vodopád tak šumí? Druhý odpovie: Nie, prečo? Odpoveď: Hodil som tam šumienku :-) taký detský...ale spomienka na dedka