- Prihláste sa alebo sa zaregistrujte, aby ste mohli pridávať komentáre.
Vedieť upiecť domáci kváskový chlieb je nemalá frajerina. Ale hlavne je to obrovská dobrota!
Kváskový chlieb je oveľa chutnejší než akýkoľvek kupovaný. Má chrumkavejšiu, krásne sfarbenú a skaramelizovanú kôrku. Má tiež nižší glykemický index a dlhšiu trvanlivosť. Tak prečo to neskúsiť? :)
Najprv potrebujeme samozrejme založiť kvások. Ak ho máme dostatočne aktívny, môžeme začať piecť. Jeden recept na výborný kváskový pšenično-ražný chlieb tu už mám. Je extra podrobne vysvetlený. Alebo môžete skúsiť extra chrumkavý špaldový chlieb z kvásku.
V tomto recepte budem trochu stručnejšia, ale technika je v podstate totožná. Zmenila som len pomery cesta a časovanie v postupe. S cestom sa totiž oveľa ľahšie pracuje. Má len 65% hydratácie, takže sa nebude toľko lepiť a zvládnuť by ho mali aj začiatočníci.
Veľmi odporúčam prečítať si okolo kváskového pečenia trochu teórie v sérii článkov Na ceste za kváskovým chlebom. Naozaj to pomôže pri prvých pokusoch. Pretože lepšie než všetky recepty sveta, je vedieť cesto poznať a cítiť.
Z rozpisu v tomto recepte pripravíte jeden menší bochník chleba. Hodí sa napríklad okrúhla ošatka s priemerom 21 cm. Ak máme pripravený kvások, prvá fáza prípravy cesta trvá s malými prestávkami 3 hodiny. Potom môžete uložiť chlieb v ošatke do chladničky a pokračovať kedykoľvek na ďalší deň. Ak sa ale neviete dočkať a chcete váš kváskový chlieb ochutnať čo najskôr, nechajte ho pár hodín dokysnúť pri izbovej teplote a hor sa do pečenia.
Najbližšie dve hodiny budeme v 10 až 20 minútových intervaloch cesto prekladať. Vždy od kraja kúsok cesta navlhčenou rukou poriadne natiahneme a preklopíme cez zvyšok cesta. Postupujeme tak ďalej, až zložíme malý batôžtek. V prvých fázach prekladáme pomerne razantne a v kratších časových intervaloch. Ku koncu už s cestom manipulujeme jemne, aby sme z neho nevytlačili veľa vzduchu.
Po dvoch hodinách prekladania a zabaľovania by cesto malo držať pekne pokope. Vytvarujeme z neho malú guľôčku, ktorú napneme tak, aby bol povrch pekne hladký. Spoje pritlačíme prstami. Guľôčku z cesta dáme na pracovnú plochu, posypeme trochou múky a necháme 20 minút odpočívať.
Teraz ešte naposledy cesto trochu vyformujeme, aby z neho vznikla čo najkrajšia guľôčka s jemným, hladkým povrchom. Nepreháňame to s tvarovaním. Ak sa začnú objavovať na povrchu trhlinky, znamená to, že je cesto príliš napínané. Je treba prestať s tvarovaním, nechať ho znova chvíľku oddýchnuť a pokračovať o chvíľu neskôr.
Necháme kysnúť pri izbovej teplote (alebo cez noc v chladničke a pokračovať budeme ďalší deň). Cesto musí výrazne zväčšiť svoj objem. Keď do neho urobíme jamku, jej objem by sa mal len pomaličky vracať spať asi do polovice. Zatiaľ si rozohrejeme rúru na 250 stupňov. Aspoň pol hodiny pred pečením! V rúre si zároveň necháme nahrievať liatinovú platňu, alebo kameň na pečenie, spolu so starým plechom na dne. Prípadne rozpálime ťažký liatinový pekáč spolu s pokrievkou.
Keď je rúra horúca, pristúpime k posledným krokom prípravy a to musí byť poriadna rýchlovka. Čím rýchlejšie budeme teraz pracovať, tým je väčšia šanca, že sa nám kváskový chlebík podarí a pekne "vyskočí". Ošatku prekryjeme papierom na pečenie. Obrátime ju a cesto jemne vyklopíme aj s papierom na drevenú dosku.
A teraz čo najrýchlejšie sa dá. Pomocou dosky opatrne vyklopíme cesto aj s papierom na liatinovú platňu. Zároveň na spodok rúry prskneme asi dve deci vody a okamžite rúry zatvoríme. Tak sa nám rúra zaparí a to pomôže chlebu nadskočiť. Ak liatinovú platňu nemáme, vložíme cesto do pekáča a zakryjeme poriadne pokrievkou. V tomto prípade zaparovať rúru nemusíme.
Možno sa ešte pýtate, ako dlho môžeme nechať chlieb finálne kysnúť v chladničke. Je dobré okrem "jamkového testu" sledovať na ošatke, ako vysoko cesto vystúpilo. Pre porovnanie, takto mi vystúpilo to isté cesto po takmer po 20 hodinách. Po vyklopení z ošatky bolo trocha placatejšie, ale po upečení aj tak dokázalo nadskočiť.
Komentáre
emko ~ 2. marec 2018 - 6:11
In reply to Ahojte... tak som aj ja by cassie2323
Paráda, len tak ďalej :)
Nada ~ 27. február 2018 - 4:39
Ahoj, tento tvoj recept je super. Kazdy chlebik sa mi zatial vydaril, krasne vykysol aj nakoniec vyskocil pri peceni :-)
Mam len mensi problem... chlebik je po upeceni a vychladnuti uzasny, ale na druhy den dost stvrdne. Mam ho zabaleny v utierke a platenej taske.
Nevies, cim to moze byt? Tebe vydrzi chlebik cerstvy ako dlho?
Dakujem za radu :-)
emko ~ 28. február 2018 - 9:22
In reply to Ahoj, tento tvoj recept je by Nada
Veľmi záleží od poriadneho vykysnutia. Čím lepšie sa trafíš, tým lepšie sa chlieb prepečie a aj dlhšie vydrží. Dbaj na to, aby bol poriadne dopečený.
A čo sa toho kysnutia týka, možeš vyskúšať takú fintu. Postupuj vždy podľa toho istého receptu a sleduj si, o koľko v ošatke narastie, keď sa ti podarí najlepšie. Potom už pojdeš na istotku Uvidíš, že ok, podrástol v ošatke o dva centimetre, skoro ju zaplnil, tak to bude ono :) Skúšaj limity. Ja som sa často bála, že už mi prekysol, a pritom vyšiel nádherne. A práve sa snažím pamätať si, o aký objem sa cesto zväčšilo, keď to bolo ono. To je lepší indikátor než časový údaj :)
mom ~ 10. december 2017 - 8:00
Ahoj porosila by som o radu neviem kde robím chybu. Už som upiekla tretí chlebík a stále je kyslý.... neviem, či má byť kyslý alebo som niečo pokazila....
Ďakujem za odpoveď
emko ~ 12. december 2017 - 10:41
In reply to Ahoj porosila by som o radu by mom
AK je chlieb kyslý, tak je asi starší kvas. Ako dlho nechávaš rozkvasiť kvások?
Andrea ~ 6. december 2017 - 3:24
Prosím Vás,ak si urobím kvások, ako dlho ho treba nechať fermetovať asi? Ďakujem.
renkava ~ 8. november 2017 - 13:03
Ahoj, mohla by som sa opytat, v com mozem robit chybu, ze sa mi chlebik stale po vyklopeni z osatky roztecie? a naposledy sa mi aj prilepil k osatke, aj napriek tomu, ze som ju vysypala. Zatial som ho piekla 3krat a vzdy sa mi roztiekol....chutovo je uzasny, ale vznika mi skor taky nizsi chlebik, nie je tak krasny ako tvoj...nemam ziadne skusenosti s kvaskovanim a ani s pecenim chlebikov, som uplna zaciatocnicka...dakujem za radu.
kimlo ~ 8. november 2017 - 8:03
In reply to Ahoj, mohla by som sa opytat, by renkava
Ahoj, ak dovolíš, poradím Ti...to že sa chlieb po vyklopení roztečie je asi spôsobené tým že máš riedke cesto. A to spôsobuje aj jeho prilepenie na ošatku. Ja ho po vymiesení nasledujúce 2 hodiny každých 20 minút prekladám tak ako sa píše v recepte. Potom vznikne poddajné a mäkkučké cesto ktoré sa dobre tvaruje a pracuje sa s ním. Ďalej treba dbať aby doba keď sa cesto vyklopí na horúci plech a dá do rúry, bola čo najkratšia. Chlieb sa v rúre pekne dvihne. A aby sa cesto nelepilo, odporúčam ošatku povytierať Solamylom.
renkava ~ 8. november 2017 - 10:00
In reply to Ahoj, ak dovolíš, poradím Ti. by kimlo
Dakujem za odpoved, cesto som sa snazila prekladat, aj presne dodrziavat recept......a este jedna otazka, vzdy ked prekladas cesto podsypavas ho mukou, alebo prekladas len navlhcenou rukou? ja som prekladala a natahovala len navlhcenou rukou....este rozmyslam, ze moze byt problem v presnosti mojej vahy...skusim vymenit za digitalnu...ten kvaskovy chlebik mi dava riadne zabrat, ale ja to raz zvladnem:)
kimlo ~ 8. november 2017 - 10:16
In reply to Dakujem za odpoved, cesto som by renkava
Vôbec nepoužívam navlhčenú ruku, tým cesto ešte viac redne. Keď ho naťahujem a prekladám tak na trocha pomúčenej doske. Konzistencia je taká že cesto je vláčne a nemá sa lepiť na ruky, vtedy je dobre vypracované. S presnosťou váhy si nerob starosti, pár gramov sem alebo tam...záleží na správnom vypracovaní cesta a hlavne trpezlivosti, treba sa s tým len trocha pohrať a dobrý výsledok príde sám. Cesto medzi prekladaním dávam kysnúť v miske prikryté utierkou do zatvorenej rúry vypnutého sporáka, je tam stála teplota. Tak isto aj keď kysne v ošatke. Určite to zvládneš, prajem veľa úspechov :)
renkava ~ 8. november 2017 - 10:29
In reply to Vôbec nepoužívam navlhčenú by kimlo
Velmi pekne dakujem za rady....som dost trpezliva a prve nepodarky ma neodradia, prave naopak este viac vyburcuju....este raz velmi pekne dakujem
emko ~ 13. november 2017 - 7:38
In reply to Dakujem za odpoved, cesto som by renkava
určite zvládneš :)
podsypať múkou môžeš, ale snaž sa jej použiť čo najmenej, aby ti v chlebe potom nerobila neplechu.. ja používam len navlhčenú ruku a podsýpam až pri finálnom formovaní do ošatky
emko ~ 8. november 2017 - 10:15
In reply to Ahoj, mohla by som sa opytat, by renkava
Ahoj a neboj, naučíš sa všetko šupitopresto :) Stačí skúšať :)
Roztečený chlebík, može byť z niekoľkých dôvodov:
1. príliš vysoká hydratácia cesta... chlebík sa ti roztečie keď ho vyklopíš z ošatky, ale v rúre by sa mal nadvihnúť, takž ak si dodržovala pomer surovín, toto by nemal byť tvoj problém
2. prekysnuté cesto... príliš dlhé finálne kysnutie, takýto chlebík nechutí až tak dobre a ostane z neho placka, v rúre sa nezdvihne - v tomto prípade urob poctivo pri finálnom kysnutí prstový test /prstom urob dierku do cesta/, aby si prekysnutiu predišla
3. nedostatočné prvé kysnutie... v ktorom sa vytvorí pevná gluténová štruktúra a práve tá ti zabezpečí, aby chlebík pekne držal tvar, takže ako kimlo píše, cesto musí byť pevné, kompaktné, hladké, nadýchané a nelepiť sa, až potom tvaruj
4. samotné tvarovanie cesta... nie je to pre začiatočníka nič ľahké verím.... dávaj pozor, aby si cesto dobre zložila, spoje pritlačila dlaňou alebo prstami a aby strana cesta, ktorou ho vkladáš do ošatky bola hladká, bez trhlín a tvarovaním pomerne napnutá.... zároveň tá strana, kde máš mať po tvarovaní spoj a je teda na vrchu v ošatke...tak ju skús ešte v ošatke prstami pritiahnuť k sebe, spojiť a dobre zatesniť kompaktnú formu prstami :)
mkbp ~ 1. november 2017 - 12:24
Dobry den, aj ja som uplna zaciatocnicka. Chcela by som sa spytat, nakolko je podstatna ta liatinova platna. Na obycajnom plechu by sa neupiekol tak dobre? Dakujem velmi pekne
emko ~ 4. november 2017 - 9:25
In reply to Dobry den, aj ja som uplna by mkbp
"by sa neupiekol tak dobre" ... presne!
Akože upečieš ho aj na obyčajnom plechu, ale je tam riziko, že poriadne chlebík "nevyskočí". Hlavne ak si začiatočníčka a možno sa ti nepodarí na prvýkrát cesto dobre zformovať.
Ale na tvojom mieste by som skôr použila metódu zakrytého pekáča. Je to najistejšie. Pekáč ti aj podrží tvar chlebíka, aj zabezpečí vlhkú atmosféru, aby sa chlieb nadvihol. Tak skús nájst, ak máš, čo najťažší pekáč s pokrievkou. A v ňom peč, prvú pol hodinu zakryté na 250 stupňov (pozor, nahrievaj pekáč pre vložením cesta aspoň pol hodiny!). Potom dopekaj odokryté a už uvidíš, ako ti zlátne :)
mkbp ~ 12. november 2017 - 9:51
In reply to "by sa neupiekol tak dobre" . by emko
Dakujem velmi pekne za odpoved. Problem je, ze mam perfektny tazky pekac s vekom, ktory sa mi nezmesti do truby :-OOO :( Jedine, co mam s vekom je jenska misa - myslis, ze to bude ok? (Vyzera, ze starter/kvasok sa mi konecne na 4ty krat podaril, tak pomalicky chcem ist na to :) )
emko ~ 13. november 2017 - 7:40
In reply to Dakujem velmi pekne za by mkbp
Môžeš skúsiť jenskú a daj vedieť :)
Ja mám práve radšej liatinu, lebo je odolná, dá sa poriadne rozžhaviť a dobre drží teplo..
mkbp ~ 14. november 2017 - 3:29
In reply to Môžeš skúsiť jenskú a daj by emko
Takže nech sa páči :) Myslím, že aj v tej jenskej mu to šlo pekne :) Len neviem, prečo tam po rozkrojeni nie sú tie veľké bubliny... :/ Tie mám ja rada :)
emko ~ 21. november 2017 - 10:48
In reply to Takže nech sa páči :) Myslím, by mkbp
Nádherne sa ti podaril, naozaj! Krásne vyskočený, ani trhlinka, farba super :) Ak chceš väčšie bublinky, tak zvýš hydratáciu cesta. Daj napr. 300 g vody. Ono sa potom s cestom troška ťažšie pracuje, ale to zvládneš :) A pozor nepodceniť finálne kysnutie, to bublinkám prospeje :)
frenchie ~ 27. júl 2017 - 14:33
Robila som prvý krát kváskový chlebík a bol vynikajúci :D ďakujem za úžasný a zrozumiteľný postup. Akurát som neprekladala lebo som nemala toľko času (použila som mixér s hnetacím hákom a dala do chladničky). Aj som sa obávala toho či sa podarí ale s výsledkom som bola nadmieru spokojná :) polovica firmy chce začať kváskovať keď ho ochutnali, tak len rozdávam kvások a odporúčam vašu stránku :)
Len som sa chcela opýtať, čím všetkým je možné ošatku vysypať. Tu píšete škrobovou múčkou, v inom recepte ryžovou. Je veľmi zlé keď sa vysype iba obyčajnou hladkou? Ďakujem
emko ~ 27. júl 2017 - 14:52
In reply to Robila som prvý krát kváskový by frenchie
Paráda, ďakujem :) Ja veru tiež už pečiem pre pol dediny, pretože kto ho ochutnal, tak chlebík chce :)
Ošatku je najlepšie vysypať nelepivou múkou. Preto obyčajná pšeničná hladká je vhodná najmenej. Najistejšie funguje škrobová múčka. Tá má zároveň efekt, že keď pri pečení chlebík postriekaš vodou, tak sa bude krásne lesknúť. Ja teraz najradšej vysypávam len žitnou múkou. Ryžová je trocha zrnitejšia. Ale vyskúšaj sama a uvidíš, ktorá možnosť ti lepšie sadne :)
frenchie ~ 27. júl 2017 - 3:03
In reply to Paráda, ďakujem :) Ja veru by emko
Ďakujem, krásne za odpoveď :) už chápem prečo sa mi môj nechcel odlepiť od misky (na ošatke sa pracuje) :)najbližšie sa chystám na špaldový, už sa teším :)
emko ~ 27. júl 2017 - 3:10
In reply to Ďakujem, krásne za odpoveď :) by frenchie
Špaldový je asi môj najobľúbenejší, je krásne chrumkavý :)
Často pridávam semienka, alebo orechy, alebo minule som dala susené rajčiny a rozmarín a bol fantastický :)
frenchie ~ 27. júl 2017 - 3:30
In reply to Špaldový je asi môj by emko
wau, vidím, že možností je naozaj veľa :) ja som len na začiatku ale chystám sa postupne aj na pečivo a nejaké koláče z kvásku :D
končene mi nebolo ráno zle keď som si dala chlebík ráno...juuuj, teším sa veľmim
emko ~ 27. júl 2017 - 3:36
In reply to wau, vidím, že možností je by frenchie
tak to mám radosť :)
Kvetka ~ 15. máj 2017 - 10:13
Ešte som chcela pripojiť obrázok prekrojeného chlebík ale nešlo mi to tak posielam osobitne
Kvetka ~ 15. máj 2017 - 10:10
Teda Emko Tvoj popis je úplne úžasný, dala si si s tým strašne veľa roboty ale určite si nadchla veľa ľudí, aspoň mňa poriadne. Hneď som musela vyskúšať. Kvások sa mi podaril ale s chlebíkom som sa trošku potrápila, cesto mi stále lepilo. No výsledok stál za to, neskromne konštatujem že som zo sebou spokojná - ale len vďaka Tebe, bez Tvojho podrobného popisu by som sa na to nikdy neodvážila.Ďakujem
emko ~ 15. máj 2017 - 10:30
In reply to Teda Emko Tvoj popis je úplne by Kvetka
Jaj ďakujem veľmi..vážim si :)
Máš ho prekrásny, presne takto by to malo vyzerať! :)
To cesto veru trocha lepí a treba byť šikovný, ale o to je chlieb potom chutnejší a chrumkavejší.. Som práve preto tak nastavila recept, pretože, keď už si s tým chlebíkom dá človek robotu, tak stojí za to sa troška potrápiť a natrénovať sa v šikovnosti...
Tak dúfam, že chutil :)
OlivSam ~ 7. máj 2017 - 6:41
Prosim Vas a co tak ho urobit spaldovo razny, alebo len spaldovy? skusali ste? dakujem
emko ~ 7. máj 2017 - 6:49
In reply to Prosim Vas a co tam ho urobit by OlivSam
Práve dnes ho robím, aby som sem dala recept :)
Chvíľku strpenia a hodím ho sem, špaldový je super :)
OlivSam ~ 7. máj 2017 - 6:54
In reply to Práve dnes ho robím, aby som by emko
Vy ste megaaaa super :) dakujem
emko ~ 7. máj 2017 - 9:46
In reply to Vy ste megaaaa super :) by OlivSam
Ohoo ďakujem,
dnes už nestihnem, treba sa aj venovať, ale zajtra je recept vonku :)
emko ~ 8. máj 2017 - 12:30
In reply to Vy ste megaaaa super :) by OlivSam
nech sa páči :)
https://bonvivani.sk/recepty/spaldovy-chlieb-z-kvasku
Lubik ~ 4. máj 2017 - 7:43
A este sa chcem opytat, mozem dat uz do cesta len psenicnu muku vsetku? Alebo len s tou raznou podla receptu?
emko ~ 4. máj 2017 - 8:01
In reply to A este sa chcem opytat, mozem by Lubik
Kľudne použi celý pomer len pšeničnej múky. Bude sa ti lepšie s cestom pracovať a ešte krajšie chlebík vyskočí :)
Lubik ~ 4. máj 2017 - 8:16
In reply to Kľudne použi celý pomer len by emko
Twraz som este zarobila kvasok s raznou celozrnnou a potom uz do cesta skusim teda 400g uz len psenicnej. Inak vsetky suroviny ako vodu dam podla rozpisu?
emko ~ 4. máj 2017 - 8:23
In reply to Twraz som este zarobila by Lubik
Vodu daj kľudne ten istý pomer a podľa mňa ti chlieb vyjde isto nádherne! :)
Lubik ~ 5. máj 2017 - 6:26
In reply to Vodu daj kľudne ten istý by emko
Tu je vysledok prvy chlebik
emko ~ 5. máj 2017 - 6:38
In reply to Tu je vysledok by Lubik
Wau, vyzerá úplne profesionálne, gratulujem :)
Lubik ~ 5. máj 2017 - 6:39
In reply to Wau, vyzerá úplne by emko
Dakujem. Teraz musim piect stale a vacsi 😀
emko ~ 5. máj 2017 - 6:44
In reply to Dakujem. Teraz musim piect by Lubik
Chápem :) Alebo to rob ako ja..urob rovno dvojnásobnú dávku tohoto receptu, rozdeľ cesto do dvoch ošatiek.. Jednu upeč v jeden deň, druhú ulož do chladničky a upeč ďalší deň :)
Lubik ~ 5. máj 2017 - 6:48
In reply to Chápem :) Alebo to rob ako ja by emko
Este osatky si musim zadovazit. Maju vela druhov a neviem aku
emko ~ 5. máj 2017 - 6:50
In reply to Este osatky si musim by Lubik
základ je mať jednu väčšiu a jednu menšiu, alebo ideálne dve menšie a jednu väčšiu :)
Lubik ~ 4. máj 2017 - 7:41
Ahoj, teraz som dopiekla chlebik a vydaril sa len sa stale cesto lepilo. Chlebik ma byt mensi?
emko ~ 4. máj 2017 - 8:00
In reply to Ahoj, teraz som dopiekla by Lubik
No super :)
Áno chlebík je menší, ak je ti málo, daj dvojnásobnú dávku a rozdeľ do dvoch ošatiek. Cesto sa lepí kvôli vyššej hydratácii a pomere ražnej múky, ale o to je chutnejší :)
Edith ~ 2. máj 2017 - 10:25
Tvôj chlebík je krásny.... V kváskovaní som začiatočníčka, zbieram informácie... tvoj článok ma zaujal, je krásne spracovaný. Mala by som otázku.... neviem či môžem... chcem sa spýtať, ak večer cesto dám do ošatky a následne do chladničky, môžem chlebík upiecť nasledujúci večer? Musím potom nechať pri izbovej teplote, aby sa cesto"aklimatizovalo"? Či ako? Ďakujem za radu.....
emko ~ 3. máj 2017 - 10:13
In reply to Tvôj chlebík je krásny.... V by Edith
Ahoj, jasné pýtaj sa, čím viac, tým lepšie. Na začiatok je tých info pomerne veľa. A práveže dobrá otázka, doplním to aj do receptu. Práve včera som robila expriment s týmto receptom, že ako dlho môžem potiahnuť finálne kysnutie, aby bol chlebík ešte ok.
Takže o jedenej poobede som dala chlieb do ošatky a do chladničky, že budem piecť zajtra. Za pol hodinu som zmenila názor, že upečiem predsalen dnes a vytiahla ho von do tepla. O piatej vykuklo slniečko a tak že pôjdeme s deťmi na prechádzku. Cesto už skoro vykysnuté, ale ešte by kúsok potrebovalo, tak som ho znovu šupla do chladničky. A piekla ráno na ďalší deň. Nakyslo oveľa viac. Až som sa trochu bála, aký bude výsledok. A dopadlo to fantasticky, ešte lepšie než pri kratšej finálnej fermentácii.
Moje postrehy:
- áno, môžeš ho piecť až na ďalší večer, ak ho máš v chladničke
- určite pred pečením vytiahni cesto von z chladničky, aby sa aklimatizovalo. Jednak, by sa ti mohlo v rúre piecť nerovnomerne, keď je stred chladnejší a tiež by ti mohol rozpálený kameň na pečenie po vložení studeného cesta prasknúť
- ak presne dodržuješ recept, veľmi ti pomôže okrem testu s prstom (kedy robíš jamku do cesta a sleduješ ako sa vracia) tiež vedieť, ako veľmi má cesto vystúpiť. Napr. toto cesto keď dám do okrúhlej ošatky o priemere 21 cm, viem, že najlepšie je ak vystúpi takmer na okraj ošatky. Vtedy bude chlieb možno trošku placatejší, ale nádherne chrumkavý a skaramelizovaný. Ak vystúpi tak 2 cm pod okraj, naopak krásne vyskočí a bude z neho fešák bochníček.
Snáď som na nič nezabudla, keď tak sa ešte spýtaj.
Ja idem tieto posledné pokusy s obrázkami doplniť do receptu :)
Edith ~ 4. máj 2017 - 9:13
In reply to Ahoj, jasné pýtaj sa, čím by emko
Ahoj, ďakujem za radu :-) cesto oddychovalo vyše 20 hodím v chladničke a tu je výsledok :-)
emko ~ 5. máj 2017 - 10:08
In reply to Ahoj, ďakujem za radu :-) by Edith
No super, vyskočil krásne :) Nabudúce ho kľudne ešte viac prepeč viac do hneda :)
Edith ~ 5. máj 2017 - 11:42
In reply to No super, vyskočil krásne :) by emko
Ďakujem, skúsim :-)