Poznám veľa ľudí, čo majú odpor ku klasickej držkovej polievke. Šťavu z polievky by hádam aj zjedli, ale tie držky. Aj ich celkom chápem :)

Práve pre takýchto stravníkov je vhodnou variantou uvariť držkovú z hlivy. Postup je skoro ten istý, čas prípravy oveľa kratší a chuť výborná.

Rozpis surovín je na 2 a pol litra polievky.

Držková z hlivy

Vo väčšom hrnci na oleji pekne orestujeme na malé kocky pokrájanú cibuľu. Zaprášime ju múkou a za stáleho miešania múku orestujeme. Pripravíme tak cibuľovú zásmažku, do ktorej pridáme mletú rascu a mletú sladkú papriku. Premiešame a zalejeme vývarom. Prešľaháme metličkou, aby sa nenarobili hrčky a privedieme k varu. Vývar je dobré použiť hovädzí, no ak nejete mäso, môže byť aj hubový, alebo zeleninový.

Polievku poriadne prevaríme aspoň hodinu na miernom ohni, aby sa rozpadla cibuľa, lebo nie každý má rád plávajúce kusy cibule v polievke. Kým sa varí polievka, zvlášť v hrnčeku uvaríme polievkové korenie (bobkový list asi 2 kusy, nové korenie celé asi 5 kusov a celé čierne korenie asi 10 guľôčok ). Varievam si zvlášť korenie, lebo túto polievku cediť nebudem a nerada by som z taniera vyberala guľôčky nového korenia. Takto to povaríme asi v dvoch deci vody, tak pol hodinu a do rozvarenej polievky cez sitko nalejeme len ten korenistý odvar.

Hlivu očistíme a pokrájame na plátky (ako držky) a vložíme do polievky až na koniec prevariť asi 5 minút. To úplne stačí, aby sa hliva dostatočne povarila a nezmäkla. Pridáme rozotretý cesnak a v dlaniach rozmrvenú majoránku. Podľa chuti osolíme.
Podávame s pečivom.

Hodnotenie

ZdieľajPridaj sa
Komentáre

Zobraziť profil janulka13
~ 08.06.2017 - 21:50
Emko, nemusíš variť osobitne koreniny. Ja používam obyčajné vajíčko na čaj, do toho si dám všetky koreniny a zavesím na okraj hrnca, potom ho nemusím hľadať.Takto to používam hlavne pri vývare, ale aj pri varenom víne na klinčeky.
Zobraziť profil emvar
~ 30.01.2018 - 21:27
Výborný recept. Robila som hneď z dvojnásobnej dávky. My máme radi držkovú aj so zemiakmi, tak som pár pridala. Ešte sa nedojedla a manžel si už pýta o dva týždne opäť :)
Zobraziť profil emko
~ 30.01.2018 - 21:50
Ďakujem. Takéto polievky, hlavne v tomto počasí sú veru to pravé :)